Danimarka'da eski Borsa binasında restorasyon sırasında yangın çıktı, kule çöktü

Danimarka'da eski Borsa binasında restorasyon sırasında yangın çıktı, kule çöktü
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın en ikonik yapılarından biri olan Eski Borsa binasında restorasyon sırasında büyük bir yangın çıktı. 17. yüzyılda inşa edilen yapının simgesi olan ve restorasyon çalışmasının yürütüldüğü ünlü 'Ejderha Kulesi' çöktü.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yaklaşık 56 metre uzunluğunda olan dört ejderhanın kuyruğunun iç içe geçmiş şekilde tasarlanan kuleden alevlerin yükseldiği görülüyor.

Danimarka Parlamentosu'na ev sahipliği yapan Christiansborg Sarayı'nın hemen yanındaki binadan yükselen duman, Kopenhag üzerinde yayılıyor.

Ünlü tablolar çıkarılıyor

Danimarka basını, binadaki büyük ve tarihi tabloların yangının yayılması riskine karşı dışarı çıkarıldığını yazdı.

Hollanda Rönesansı döneminde inşa edilen ikonik bina, uzun süredir Danimarka Borsası olarak hizmet vermiyordu. Ancak bina, Danimarka Ticaret Odası'na ev sahipliği yapıyordu. Oda'nın sosyal medya hesabından, "Korkunç bir görüntü ile karşı karşıyayız. Borsa yanıyor" denildi.

Yangın sırasında binada restorasyon çalışması yapıldığı belirtildi. Kopenhag polisi de halktan kentin tarihi merkezine girilmemesini istedi.

En turistik noktalardan biri

17'inci yüzyılda inşa edilen 'Børsen' binası, Hollanda Rönesansı'nın en tanınmış örneklerinden biri. Kopenhag'ın merkezinde, Slotsholmen adasında ve Christiansborg Sarayı'nın yanında bulunan yapının kulesi, Danimarka'nın en turistik noktalarından biriydi.

Dört ejderhanın kuyruklarının birleşmesiyle yükselen kule 56 metre uzunluğundaydı. (Kısa Dalga)

Dünya