Darphane'den '1 liranın maliyeti 3 liraya çıktı' haberlerine yalanlama

Darphane'den '1 liranın maliyeti 3 liraya çıktı' haberlerine yalanlama
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1 liralık madeni paranın maliyetinin yükseldiğine dair haberleri yalanladı.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar, 1 liralık madeni paranın üretim maliyetinin 3 TL'yi aştığını öne sürmüştü.

Müdürlüğün açıklamasında, madeni paralarla ilgili 'gerçeklikten uzak ve mesnetsiz' iddiaların ortaya atıldığı, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği ifade edildi.

Açıklamada, Darphane'nin Türkiye'nin madeni para ihtiyacını, arz/talebi dengeleyecek şekilde sorunsuz ve kesintisiz olarak karşılamadığı belirtilerek Darphane tarafından üretilen madeni paraların yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Madeni alaşımda kullanılan Bakır, Çinko ve Nikel metallerinin fiyatları küresel çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kalmış, bu durum dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz etki oluşturmuş ve piyasaların tekrar dengeye oturması ile Madeni Para üretim maliyeti ile nominal değerler tekrar dengelenmiş durumdadır. Bu çerçevede, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanı kesinlikle yalan ve gerçek dışıdır. Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır.

Ayrıca, madeni paraların ne şekilde ve nasıl üretileceği 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımlarını elde etmek için eritmeye kalkanlar ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." (Kısa Dalga)

Ekonomi