Davutoğlu: Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi

Davutoğlu: Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı canlı yayında, "Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi. Yani 2017'ye kadar Türkiye uyuşturucuda transit ülke konumundaydı. Yani uyuşturucunun bir yerden bir yere aktarıldığı ülke şimdi ise hedef konumunda" dedi.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Halk TV'de Özlem Akarsu Çelik'in Liderler Özel programında sorularını yanıtladı.

halktv.com.tr'de yer alan habere göre, Çelik, Davutoğlu'nun "Üzerinde ay yıldız olan bir uçak kokainle yakalandı ve bu ülkede bu gündem olmamışsa eğer, bu ülkede gündem olduktan sonra İçişleri Bakanı yerinde oturuyorsa, Cumhurbaşkanı sesini kesmişse hiç kimse milli haysiyetten, onurdan bahsedemez" açıklamasını hatırlattı ve "O uçak sizin de başbakanlığınız döneminde kullandığınız ATA uçağıydı. 24 bavul uyuşturucu yakalandı o uçakta" dedi.

"TÜRKİYE BİR UYUŞTURUCU MERKEZİ HALİNE GELDİ"

Davutoğlu bu sözlerin ardından şu açıklamayı yaptı:

"Gerçekten bugün kamuoyumuzun ve bütün ilgili yetkililerin yakından takip etmesi gereken uyuşturucuyla topyekûn mücadele stratejimizi açıkladık. Ben görev aldığımda başbakanlıkta ilk faaliyetlerimden birisi 2014 Kasım ayında 1. uyuşturucuyla mücadele şurasını toplamış ve daha sonra da çoğu yasalaşan çok ciddi hamleler yapmıştık. Kapsamlı mücadele devreye sokulmuştu. Ancak 2016'dan bütün bunlarda sonra gereken adımlar atılmadığı gibi Türkiye bir uyuşturucu merkezi haline geldi. Yani 2017'ye kadar Türkiye uyuşturucuda transit ülke konumundaydı. Yani uyuşturucunun bir yerden bir yere aktarıldığı ülke şimdi ise hedef konumunda.

Kokain, esrar olağanüstü artış var. Bu bil milli beka meselesi artık. Bu bağlamda biz kurumsal bir yapılanma öngörüyoruz. Var olan kurumsal yapılar yeterli değil. Narkotik başlı başına bir alan bu alanda uzmanlaşmadıkça takibi imkansız bir olay."

Çelik'in "ATA uçağı... Bu açıklama bazı yerlerde baktım biraz da çarpıtılarak verilmiş. Siz diyorsunuz ki 'Benim zamanımda başbakanken kullandığım uçak daha sonra bu işlerde kullanıldı. Ama sanki sizin döneminizde kullanılmış gibi çarpıtanlar olmuş" sorusuna ise Davutoğlu şu yanıtı verdi:

"Bu uçakta Özal, Demirel, Tansu Çiller, Ecevit... Bütün 90'lı yılların siyasileri bu uçakta uçmuştur. Küçük bir uçak. Onunla ben kaç kez kıtalar arası sefer atlattım. Bu hafıza uçak eğer illa satacaksanız bunu doğru kullanacak bir yerde değerlendirme yoluna bakmak lazım.

Bu ben başbakanlığı bıraktıktan tam 5 yıl sonra 2021 Ağustos'unda Brezilya'da kokainle yakalandı. Hangi Türkçe bilen aklı başında birisi bu sözlerden benim başbakanlığım döneminde bu uçakta kokain taşındı gibi bir anlam çıkarabilir? Bu açık bir provokasyon. Bunu yapan siyasetçi ise önce Türkçe sınavını geçmeli Türk Milleti'nin önüne çıkmadan.

"İLK HESAP VERMESİ GEREKEN KİŞİ İÇİŞLERİ BAKANI'NIN KENDİSİDİR"

Çelik'in "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son dönemin en çok konuşulan ismi. Açıklamaları, attığı adımlar, her şeyiyle en çok tartışılan konuşulan isim. Dedi ki 'haftada 5 bin kişiyi yakalıyoruz; uyuşturucu satıcısı ve imalatçısı' bunu da bir başarı olarak anlatınca aslında Türkiye'deki bir uyuşturucu probleminin itirafı olarak algılandı. Yani ayda 20 bin kişinin gözaltına alınmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Davutoğlu şu şekilde yanıt verdi:

"Artık bu herhangi bir suç olma niteliğini kaybetmiş. Pandemide nasıl toplumsal seferberlik ilan ettiysek aynı seferberliği ilan etmek zorundayız. Cezaevlerinde 3 kişiden biri uyuşturucudan tutuklanmışsa İçişleri Bakanı önce bunu sormalı. Uyuşturucu konusunda yakalananlar 2016'nın en az 3 katı. Atık su testleri yapılıyor burada rakamlar ürkütücü. Böylesi bir sorun aynı ölçüde terör gibi yıkıcı. Pandemi gibi yaygın terör gibi yakıcı. Bir nesli yok ediyor. Bunun karşısında bizim çok net tavır almamız lazım. Ve burada ilk hesap vermesi gereken kişi İçişleri Bakanı'nın kendisidir. 'Ayaklarını kırın' dediği kesimler dışında önce uyuşturucu baronlarının bu ülkeyi nasıl bir barınak haline getirdiğini onu sorgulamak ve onun hesabını vermek zorunda. Neden Türkiye'de daha önce görülmeyecek şekilde birtakım kara para aklama organizatörleri, birtakım uyuşturucu baronları Türkiye'yi mekan edindiler?

SEZGİN BARAN KORKMAZ AÇIKLAMASI

Çünkü Türkiye'de bunun kendilerini korunak altında hissedebilecekleri bir iklim olduğunu düşünüyorlar. Neden son 6 yıl içinde 6 kez varlık barışı ilan edildi. Varlık barışı adı altında neden kaynağı ne olursa olsun kirli temiz paraların önü açıldı. Son dönemde uyuşturucu merkezi ve hedefi haline gelmesinin birinci derecede sorumlusu İçişleri Bakanı'dır. İçişleri Bakanı ve tabii bütün bir yönetimdir. O İçişleri Bakanı'nı görevde tutan Sayın Cumhurbaşkanı'dır.

Sezgin Baran Korkmaz olayı nasıl kapatılır? Türkiye uluslararası mali görev gücünde gri listeye alınmasını nasıl izah edebilirsiniz? Sezgin Baran Korkmaz şu an ABD mahkemelerinde elinde Türk yetkililerine verdikleri rüşvet listesiyle Türkiye'nin üzerinde Demokles'in kılıcı gibi tutuluyor. Kimdir Sezgin Baran Korkmaz? Kara para aklayıcısı.
Peki Sezgin Baran Korkmaz'ın kimlerle fotoğrafı var? Kimlerle görüşmüş? Sayın Erdoğan'la görüşmüş, Sayın Soylu'yla görüşmüş.

Kara para aklamayla uyuşturucu arasında doğrudan ilişki var."

Politika