Davutoğlu'ndan aday açıklaması: Erdoğan'ın karşısına Erdoğan gibi birini çıkarmak için bir araya gelmedik

Davutoğlu'ndan aday açıklaması: Erdoğan'ın karşısına Erdoğan gibi birini çıkarmak için bir araya gelmedik
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, altılı masanın Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili, "Tayyip Erdoğan’ın karşısına Tayyip Erdoğan gibi birini çıkarmak için bir araya gelmedik. Bizim Cumhurbaşkanı adayımız asla Tayyip Erdoğan gibi güç kullanmayacak. Aday dışarıdan da olabilir masadan da olabilir" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’da yerel bir televizyon kanalının konuğu oldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, Davutoğlu, "Tayyip Erdoğan'ın karşısına Tayyip Erdoğan gibi biri çıkarmak için bir araya gelmedik. Bizim Cumhurbaşkanı adayımız asla Tayyip Erdoğan gibi güç kullanmayacak. Genel başkanların içinden birisi de olursa ortak bir yönetim kuracağız. Öyle birisi seçeceğiz ki kendisi zaten öyle olmak istemeyecek. Aday dışarıdan da olabilir masadan da olabilir. Önemli olan bu ilkeleri benimsemesi” açıklaması yaptı.

"KABİNENİN HEPSİ MAHİR ÜNAL MODELİ"

Altılı Masa’nın üç hedefi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bir hedefimiz de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini değiştirmek. Kabinenin hepsi Mahir Ünal modeli. İtaat ediyorsan oradasın, etmiyorsan gidiyorsun. Altılı Masa’nın ikinci fonksiyonu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yerine güçlendirilmiş parlamenter sistemde güçleri dengeleyen, bir kişinin eline güçleri biriktirmeyen yeni bir yapı kuracağız. Üçüncü hedefimiz, bu sisteme geçerken ‘birlikte ülkeyi yönetelim’ diyoruz. Altı lider birlikte bir yönetim modeli geliştirelim ve rekabet edelim. Büyük parti, küçük parti yok altı parti de eşit olarak ülkenin yükünü sırtına omuzlasın” ifadelerini kullandı.

Politika