Davutoğlu’ndan Erdoğan'ın adaylığı için açıklama: İtiraz ederiz

Davutoğlu’ndan Erdoğan'ın adaylığı için açıklama: İtiraz ederiz

Erdoğan'ın normal zamandaki seçimde aday olamayacağını söyleyen Gelecek lideri Davutoğlu, "Adaylığında ısrar edilirse buna tabi ki itiraz edilir" dedi. Davutoğlu, Erdoğan'ın aday olmadan çekilmesini istemediğini de söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olmadan çekilmesini istemediklerini söyledi.

Sözcü'de yer alan habere göre, Kurban Bayramı'nı memleketi Konya'da geçiren Davutoğlu, seçimlere ilişkin mesajlar verdi.

'MUHTEMELEN MAYIS AYINDA SEÇİME GİDİLİR'

2023'te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçim mayıs ayında yapılacağını öngördüğünü söyleyen Davutoğlu, aksi halde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı konusunda tartışmaların çıkacağını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarihinde yapılacak bir seçimde aday olması halinde itiraz edeceklerini kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:

*Gelecek sene bir seçim olsa da seçim Haziran'da olmaz artık. Nisan ayı da Ramazan'a denk geliyor, muhtemelen Mayıs ayında seçime gidilir.

*Haziran'da yapılırsa 2-3 dönem tartışmaları çıkar. Tarihinde yapılacak bir seçimde Tayyip beyin aday olmaması lazım.

*Erdoğan'ın hukuken yeniden aday olabilmesi için erken seçim olması, ya da kendisinin ve meclisin feshedilmesi lazım.

*Eğer tarihinde aday olursa buna yapılacak itiraz kanalları belli. Buna Buna rağmen adaylığında ısrar edilirse buna tabi ki itiraz edilir. Yanlış çünkü.

‘BEN HİÇ BİR ZAMAN KAYBETMEDİM' ARGÜMANI OLUŞTURUR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimle gitmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

*Benim tercihim, Tayyip beyin seçimle gitmesidir. Tayyip Erdoğan'ın aday olmadan çekilmesini istemem.

*Seçim kaybetmeden giderse kendince zamanla ‘hiçbir zaman kaybetmedim' gibi bir argüman oluşturur.

*Hâlbuki 6-7 genel seçimin 2'si benim dönemimde yapıldı ve hiç bahsedilmiyor. 1 Kasım seçimlerinde Tayyip Bey bir kere bile meydanlara inmedi.

*Şimdi onu da sahipleniyorlar. 1 Kasım seçimlerinin başarısı olmasa 15 Temmuz'un karşısında durmak bu kadar kolay olmazdı.

'SEÇİM OLMAYABİLİR' GİBİ BİR AÇIKLAMAYI YAKIŞTIRAMAM'

“Türkiye sizce normal, olağan bir seçim süreci geçirecek mi?” sorusunu da yanıtlayan Davutoğlu, “Olağan bir seçim sürecini yapmak bizim tarihi sorumluluğumuz. Halka korku verecek şekilde ‘seçim olmayabilir' gibi bir açıklamayı devlet adamlığına da siyaset adamlığını da yakıştırmam. Biz bunun mücadelesini vermekle sorumluyuz. Vatandaşlarımızın kafasında ‘acaba' şüphesini biz oluşturamayız. Biz mücadele edeceğiz. Normal, olağan bir seçim olacak ve bunlar gidecek” ifadelerini kullandı.