DEM Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'dan Kürtçe Şeyh Said tepkisi

DEM Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'dan Kürtçe Şeyh Said tepkisi
Dün bütçe görüşmelerinde Kürtçe verdiği selam tartışma konusu olan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, bugün de Şeyh Said'e yönelik hakaretlere karşı Kürtçe paylaşımda bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Şeyh Said’in Diyarbakır'da isminin bir bulvara verilmesi üzerinden başlayan hakaretlere Kürtçe cevap verdi.

"Şeyh Said Kürt halkının onur ve değeridir"

Mesajında, Şeyh Said'in Kürt halkının onur ve değeri olduğunu vurgulayan Bakırhan, "Halkı olan Kürtlerin varlık mücadelesinde büyük bir değerdir. Ayrıca bu varlık mücadelesi yolunda büyük bedeller de ödemiştir. Onun şahsına yönelik hakaretleri kabul etmiyoruz. Hakaret edenleri de kınıyoruz.” dedi.

Bakırhan’ın Kürtçe ile yaptığı paylaşımı şöyle: “Şêx Seîdê Kal rûmetê gelê Kurd e û serbilindiya me ye. Di têkoşîna hebûna gelê xwe de xwedî xîreteke mezin e û di vê rêyê de gelek berdêl dane. Em li dijî şexsê wî bêhurmetî û heqeretan qebûl nakin û wan kesên ku heqeretan dikin şermezar dikin.”

tuncer-bakirhan-mesaj.jpg

Tuncer Bakırhan dün de, TBMM'deki bütçe görüşmelerindeki konuşmasına başlarken, yurttaşları ve emekçileri Kürtçe selamlamış; Bakırhan'ın Kürtçe açılış konuşması tepkilere neden olmuştu. (Kısa Dalga)

Gündem