Demir Yumruk diyalogları: Habaş bugün Cumhurbaşkanı ile görüşecek

Demir Yumruk diyalogları: Habaş bugün Cumhurbaşkanı ile görüşecek

Demir çelik sektöründeki milyarlarca liralık usulsüzlük iddialarına dayanan Demir Yumruk Operasyonu dosyasının detaylarından ilginç telefon görüşmeleri çıktı.

ERSAN ATAR

Demir çelik sektöründeki milyarlarca liralık usulsüzlük iddialarına dayanan Demir Yumruk Operasyonu dosyasının detaylarından ilginç telefon görüşmeleri çıktı. Görüşmelere göre şüpheliler bir taraftan telefonlarının dinlendiğini tahmin ederken bir taraftan da birbirlerine, "Telefonda her şeyi konuşturuyorsunuz ya” şeklinde yakınıyor. Şüpheliler, sahte faturalar için “nakliye” ve “parça” şifrelerini kullanırken dinleme kayıtlarına göre “çete” üyeleri kendileri yeterli stoklarının olmamasından, başka firmaların çok stoku bulunduğundan da şikayet ediyor ve sektörde güçlü bir firmanın sahibinin bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğinden söz ediyor.

Kısa Dalga, Ankara merkezli 29 ilde yürütülen operasyon sonrasında oluşan soruşturma dosyasının detaylarına ulaştı.

Alınan bilgiye göre şüpheliler kendi aralarındaki konuşmalarında "sahte fatura”yı "nakliye” ve "parça” olarak adlandırıyorlar. Bu şifrelerin kullanıldığını gösteren konuşmalardan en dikkat çekeni, soruşturma kapsamında bulunan üç gruptan biri olan Eryılmaz Grubu’nun başındaki Hüseyin Eryılmaz ile Grup’un satış sorumlusu Tahir Turgay Özdöl arasında geçiyor. Konuşmadan, Özdöl’ün sahte faturadan “nakliye” diye söz ettiği ama bunu Eryılmaz’ın anlamadığı, Eryılmaz’ın da konuşmanın ilerleyen bölümlerinde telefonun dinlendiğinden endişe ederek, "Telefonda da her şeyi konuşturuyorsunuz” diye yakındığı anlaşılıyor. İki şüphelinin % 9’la sahte fatura satışı konusunda arasındaki konuşmanın özetle şöyle geçtiği öğrenildi:

Hüseyin Eryılmaz: Toplam, genel toplam bu de. Yüzde dokuzunu düş abicim içinden.

Tahir Turgay Özdöl: Tamam

Eryılmaz: Adama ödeyecemizi bilelim.

Özdöl: Nakliyeyi

Eryılmaz: Hangi naklilyeyi?

Özdöl: Sen dedin ya nakliye de 9, şey de 9. Ben bişey demedim adama da
Eryılmaz: Nasıl nakliye abi?

Özdöl (karşısındakinin anlamasını bekleyerek): Sen nakliye de dokuz, normal şey de dokuz diyodun ya

Eryılmaz: Nakliye ne demek Turgay?

Özdöl: Nakliye, hani faturaları alıyo ya faturaylan şey yapıyo ya ikiyüzonikibin sekiz yüz lira şimdi nakliye bedeli tuttu ya buranın. Biz kendimize aldık. Ama sen o gün öyle dedin ya baba (hitap şekli) yanlış bişey olmasın.

Eryılmaz: Hayır hayatım. Ne iki yüz on iki bin, anlamadım.

Özdöl: Şimdi normal beş yüz altmış ton malzeme kestik ya babacım buraya.
Eryılmaz: Evet

Özdöl: İkiyüzonikibin sekizyüz lira buranın nakliyesi tutuyo.

….

Eryılmaz: Tamam onun KDV’sini biz ödemiyo muyuz?

Özdöl: Tamam aynen biz ödüyoruz. Ben ayrı ayrı ikisini de yaptım tamam. Bizimki de şey sıkıntı baba onda.

Eryılmaz: Yok sadece biz onu yüzde dokuzla o faturayı verdik arkadaş.

Özdöl: Tamam tamam tamam.

Eryılmaz: Telefonda her şeyi konuşturuyosunuz (sinkaflı devam ediyor)

Özdöl: Tamam tamam babam.

….

Eryılmaz: Ben ona milletin yanındaykene adam senden bir fatura… Bunun adı nakliye diye konuşuyoruz.

Diğer şüphelilerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda yine sahte faturadan “parça” olarak da geçtiği ve dosyada bu yönde telefon görüşmelerinin de olduğu belirtiliyor.

ON MİLYONLUK KUMAR PARALARI ŞİRKET GİDERİ: BAYİ TOPLANTISI ÇART CURT

Telefon konuşmaları, şüphelilerin kumar paralarının da şirketlere gider olarak gösterildiğini ve aralarında bu paralar için “bayi toplantısı cart curt diye yazdırırım sözlerinin geçtiğini gösterdi. Vergi müfettişlerinin, 4 milyon 860 bin TL’lik kumar parasının konu olduğu konuşmaya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeler kullanılıyor:

“4.860.000 TL paranın, M.C.C.C (değerlendirmede firma ismi açık haliyle yer alıyor) firmasına gittiği gün Hüseyin Eryılmaz’ın kumar oynama ile ilgili görüşmeleri, gönderilen paranın vergi incelemesinde sorulabileceğini söyleyen Serkan Peker’e, Hüseyin Eryılmaz’ın, ‘bayi toplantısı cart curt diye, konaklama diye yazdırırım” şeklindeki cevabıyla parının asıl gönderilme nedeninin farklı olduğunu ifade etmesi hususları birlikte değerlendirildiğinde…”

Vergi müfettişlerinin dosyada yer alan raporlarının detaylarında Eryılmaz ve firmasının bu casinoya 2022 yılı ocak ve Mayıs aylarında gönderdiği diğer paraların dökümü yer aldı. Buna göre cosinoya Eryılmaz ve firmasından, 1.5 milyon, 2 milyon, 1.5 milyon, 1 milyon 250 bin, 1.5 milyon, 4.5 milyon ve 1 milyon 420 bin TL’lik partilerde toplam 13 milyon 670 bin TL para gönderildi.

STOK SORUNU İÇİN "BEYEFENDİ”DEN RANDEVU

Eryılmazlar Grubu’nun lideri olan Hüseyin Eryılmaz ile Fenerbahçe Başkanlığı’na da aday olan ve önceki gün tahliye edilen Hulusi Belgü’nün arasında 11 Mayıs 2022’de geçen konuşma, şüphelilerin yeterli stoklarının olmadığını, başka firmaların stoklarının olduğunu, bir başka firmaların yöneticisinin bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini, firmaların bu konuda “diş göstermesi gerektiğini” konuştuklarını ortaya koyuyor:

Hüseyin Eryılmaz: Ne yapacağız bu piyasayı Hulusi abi ya. Şimdi o işi geç. O iş boşta, biz ne yapıcaz ne b.. yiyecez?

Hulusi Belgü: Çok düştü stoğun var mıydı ki senin, yoktu sattıydın.

Eryılmaz: Yok abi stok

Belgü: Bayramdan evvel

Eryılmaz: Var abi A’da stoğum var.

Belgü: He

Eryılmaz: B. B’de şu anda üretimi durdurmadığım için B’de de stoğum var ve mecburen size de söz verdiğim için sizin de B geliyo. (A ve B’nin farklı türdeki demirler olduğu anlaşılıyor) Çözüm bulamıyoruz ya. Çalışmalar yapıyoruz Koç, Koç da benim gibi sana söyleyim.

Belgü: Kim Koç?

Eryılmaz: Koç; Koç. Koç da şu anda kötü durumda. O da ne yapacağını ne edeceğini bilmiyo.

Belgü: Hı

Eryılmaz: Habaş oniki gündür mal satmıyo. Bir milyon sıfır elli bin ton stoğu var duydun mu?

Belgü: Nasıl olur ya

Eryılmaz: Evet sahasında… Ee Kangal bir milyon sıfır elli bin tonmuş. Net bilgi. Bugün Beyefendiden, Cumhurbaşkanından randevu istemiş. Saat üçte randevusu var.

Belgü: Öyle mi?

Eryılmaz: Evet

Belgü: Yani bence fabrikalarını kapatması lazım. Biliyo musun bi aylık falan böyle diş göstermesi lazım.

Eryılmaz: Valla bu durum hiç hayra alamet değil abi….

"GİYDİRME”NİN YOLUNU BULDUK MÜJDESİ

Şüphelilerin konuşmalarında sıklıkla, "paraların sisteme sokulması” ifadeleri geçiyor. Vergi müfettişleri soruşturma dosyasındaki raporlarında, bu ifadenin, “usulsüz elde edilen paranın bankacılık sistemine alınarak yasal zemin oluşturması” anlamına geldiğine işaret ediyor.

Konuşmalarda geçen bir başka kavram da "giydirme” olarak görünüyor. Vergi müfettişlerinin "faturasız alınan demirin sahte fatura düzenlenerek ya da sahte fatura temin edilerek faturalı hale getirilip satılması” olarak tanımladığı “giydirme” işleminin şüpheliler için sorun olduğu anlaşılıyor ve "iyi giydirmeci” aranıyor.

Konuşmalarda Hüseyin Eryılmaz, Hüseyin Belgü’ye iyi bir giydirmeci bulduğunu hatta bunun yöntemini keşfettiklerini anlatıyor:

Hüseyin Eryılmaz: Bu hafta sizi kurtarıyoruz.

Hulusi Belgü: Önümüzdeki haftaya bakıcaz.

Eryılmaz: Hee önümüzdeki haftaya da bi giydirmeci. Dün ta İzmir’den birisi var bizim güvendiğimiz bi çocuk onu bile getirttim İzmir’den ya.

Belgü: Hı

Eryılmaz: Oğlan Allah razı olsun çok güzel şey yaptım. Ama yok oğlan bizle çalışacak. Oğlana her türlü destek vermeye söz verdim.

Hüseyin Eryılmaz, bir başka şüpheli Nurettin Bingöl ile yaptığı konuşmada da “giydirme giydirme bitiyo fakat giytirmenin bi yolu var, şimdi onu da bulduk” diye haberdar ediyor. Vergi müfettişleri de bu konuşmayı, “Giydirme işlemi yapabilmek için çareler aradığı ve bu sorunu bir yöntem bularak hallettiği değerlendirilmektedir” şeklinde raporlarında yer verdiler.

Etiketler :