Demirtaş'ın Diyarbakır yolculuğu: Özel jetle getirildi, ailesinden bile gizlendi

Demirtaş'ın Diyarbakır yolculuğu: Özel jetle getirildi, ailesinden bile gizlendi
Edirne Cezaevi'nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kalp krizi geçiren babasını ziyaret etmesi için Diyarbakır'a getirilmesinin ayrıntıları belli oldu. Demirtaş'ın özel jetle Diyarbakır'a getirildiği ve havalimanı personelinin telefon ile görüşmelerinin yasaklandığı ortaya çıktı.

AİHM kararına rağmen tahliye edilmeyen ve 6 yıldan uzun süredir Edirne Cezaevi’nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın altı yıl sonra ilk kez Diyarbakır’a getirilmesinin detayları belil oldu.

Medyascope'dan Ferit Aslan'ın haberine göre, Diyarbakır’da yaşayan Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş, iki gün önce kalp krizi geçirdi. Üç yıl önce Edirne’ye açık görüşe giderken trafik kazası geçiren baba Tahir ve anne Sadiye Demirtaş, yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle oğullarını görmeye Edirne’ye gidemiyordu. Durumun kendisine bildirilmesi üzerine Demirtaş, avukatları aracılığıyla Diyarbakır’da kalp krizi geçiren babasını görmek için Adalet Bakanlığı’ndan izin istedi.

Helikopter ile Çorlu'ya getirildi

Bakanlık, avukatların taleplerine olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermezken 11 Kasım gecesi, Demirtaş önce Edirne kent merkezine getirildi. Buradan helikopter ile Çorlu’daki askeri üsse, oradan da özel jet ile sabaha karşı Diyarbakır’a getirilen Demirtaş’ın ziyareti, aile bireyleri ve avukatlarından bile gizlendi. Demirtaş’ı taşıyan özel jet Diyarbakır’a indiğinde havalimanı personelinin telefon ile görüşmeleri yasaklandı.

Tutuklandığı tarih olan 4 Kasım 2016 tarihinde yine uçak ile Diyarbakır’dan İstanbul’a, oradan da helikopter ile Edirne’ye götürülen Demirtaş, altı yıl sonra Diyarbakır’a ilk kez gelirken sıkı güvenlik önlemleri altında babası Tahir Demirtaş’ın tedavi gördüğü Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Demirtaş, burada babası Tahir Demirtaş ile 45 dakika görüştükten sonra yine aynı sıkı önlemler ve gizlilik içinde önce havalimanına, oradan da Edirne’ye götürüldü.