Demirtaş'tan Kısa Dalga yazarı Bozkurt'a not: O cümle bana ait değil; adaylığa ortaklaşarak karar vereceğiz

Demirtaş'tan Kısa Dalga yazarı Bozkurt'a not: O cümle bana ait değil; adaylığa ortaklaşarak karar vereceğiz
HDP'nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, "Dışarıda olsam Kandil’e gider, ‘ya beni burada öldürün ya da silah bırakın’ derdim" cümlesinin kendisine ait olmadığını söyledi.

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş'ın kendisine not gönderdiğini, dünkü yazısına dair iki düzeltme içerdiğini ifade etti.

Bozkurt, Twitter hesabındaki paylaşımında şunları kaydetti: "Barış için sarf edeceği çabanın bilindiğini ancak yazıdaki cümlenin kendisine ait olmadığını, ayrıca yazımın bir karar haline dönüşmemiş olsa da HDP’nin kendisini aday olarak düşünmediği kısmına da; ortaklaşarak karar alınacağını belirterek, HDP yönetimi ile arasında gerginlik bulunmadığını da söyleyerek itiraz ediyor."

Bozkurt, özel gönderilen notun yazısının çok yaygınlaşması nedeniyle, 'Demirtaş’ın şahane üsluplu ve bol samimi selamlı bilgi notunu' paylaşmak istediğini belirtti. Kısa Dalga yazarı "Sizlerle paylaşmak istedim. Umarım tez zamanda bunları uzun uzun tartışabilmek için aramızda olur..." diye yazdı.

Yazıda ne deniyordu?

Bozkurt, 27 Kasım'da yayınlanan yazısında Demirtaş'a atfen şöyle demişti: "Demirtaş, kendisine ziyarete gelen ve çok önemsediği isimlere ilginç açıklamalarda bulunuyor. Ona göre 'amasız, fakatsız' PKK silah bırakarak sivil siyasetin önünü açmalı. Daha ileri giderek, 'Dışarıda olsam Kandil’e gider, ‘ya beni burada öldürün ya da silah bırakın’ derdim' cümlesini bile kurmuş."

Kısa Dalga yazarı, Demirtaş'ın adaylığına dair de şunları yazmıştı: "Büyüyen, bünyesi genişleyen partileri yönetmek zordur. HDP içinde çok fazla çeşitlilik barındıran ve bunu da önemseyen bir siyasi parti. Ama sonuçta partiyi yöneten bir irade de mevcut. Ve bu irade uzun zamandır Selahattin Demirtaş’ın “bir bilen gibi” partiye politik rota belirlemesinden, açıklamalarıyla partinin önüne geçmesinden rahatsız. Bunun en somut örneğini cumhurbaşkanlığı seçimlerinde göreceğiz. Hukuki olarak sıkıntı çıkacak olmasa bile HDP Demirtaş’ı aday göstermeyi düşünmüyor. Akıllarında kadın bir aday var." (Kısa Dalga)