Demokrat Parti lideri: 'Altılı masa'nın genişlemesi gündemde yok

Demokrat Parti lideri: 'Altılı masa'nın genişlemesi gündemde yok
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, 'altılı masa'nın genişlemesinin gündemde olmadığını belirterek, adaylarını açıklamak için seçim takviminin beklendiğine işaret etti.

Antalya'da Demokrat Parti Manavgat İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Uysal, 28 Kasım'daki dokuzuncu 'altılı masa' toplantısında parlamenter sisteme dair yol haritasının açıklanacağını anımsattı.

DP lideri, “Altılı Masa’nın genişlemesi mümkün mü” sorusunu şöyle yanıtladı “Yürüyen ortak çalışmalar var. Bugün bu tür birlikteliklerin bir aritmetik toplam olmadığını, bir mana bütünlüğü ortaya çıkarmak gerektiği kanaatiyle gelenekleri, referansları itibariyle bugün bir araya gelmiş siyasi partilerin milletin büyük çoğunluğunu, büyük ekseriyetini kucaklayabilme yetisi ortadadır. O açıdan ortak bir kararla hiçbir siyasi partiye özel bir değerlendirme yapmadan bir temel prensibi, genişlememe noktasındaki iradeyi son yaptığımız toplantıda kamuoyuna açıklandı. O açıdan, bugün için böyle bir genişleme gündemi yok.”

ADAY NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Uysal, cumhurbaşkanı adaylarının seçim takviminin açıklanmasıyla büyük mutabakatla kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir zamanlama meselesi, bir strateji meselesi. Bugünden hâlâ seçimlere 7 ay gibi bir zaman dilimi var. Bir yandan bakarsanız çok kısa bir zaman, bir yandan bakarsanız 24 saat siyasette çok uzun bir zaman manasına gelebileceği gerçeği var. Önümüzdeki süreç içerisinde zaten kademe kademe süreçlerimiz olgunlaşıyor. Seçim takvimi açıklandığı zaman bu aday meselesi de Türkiye’de büyük bir mutabakatla kamuoyuyla paylaşılır düşüncesindeyim.

'KADRO' VURGUSU

Bizim iddiamız, sadece aday değil adayla beraber bu yükü taşıyacak, milletin milli güvenlikten teröre, ekonomiden eğitime pek çok politika sahasında riskini yönetecek, geleceğini şekillendirecek kadro derinliğine sahip bir kadro portresinde milletimizle buluşturmaktır. Onun arkasında da güçlü bir programı milletle paylaşabilmektir. Yürüyen bu çalışma gruplarıyla beraber ifade ettiğimiz kurumsal, yapısal manada Türkiye’nin bu değişimini gerçekleştirmek noktasında arkadaşlarımız çalışıyor. Onlar olgunlaştığında, kısa bir zaman diliminde o programlar da milletimizle paylaşılacaktır." (ANKA)

Politika