Denizbank genel müdürü: Ortodoks, bilinen ekonomi tarzına dönüşün gelmesini bekleyeceğiz

Denizbank genel müdürü: Ortodoks, bilinen ekonomi tarzına dönüşün gelmesini bekleyeceğiz
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 'ortodoks ekonomi politikaları'na dönüşü bekleyeceklerini söyledi.

Hükümet, yüksek enflasyona karşı TL mevduat faizini tek haneye indirmişti. Buna karşın bankaların verdiği faizler resmi faizin neredeyse iki katından fazla.

Ateş, mevduat faizlerinde son günlerde gündeme gelen yükseliş eğilimine dair "Mevduat tarafında faizlerin yüzde 25'lere gittiğini görüyoruz. O tarafta mudiyi kaçırmak istemiyoruz" dedi.

Ateş, kurumsal ticari firmalar için krediye erişimin de zorlaştığını söyledi.

Bloomberg HT'ye konuşan Ateş, TL mevduat faizinin ticari kredi faizinin üzerinde olmasının sektöre etkilerine dair soruya şu yanıtı verdi: “Evet, orada ters bir döngü var. Mudi kaçırmak istemiyoruz. Dolayısı ile kur korumalı mevduat yapmıyorsa, kote edilen faizlerin yüzde 25’lere kadar gittiğini duyuyoruz. Krediyi de yüzde 15 ile verince zarar ediyorsunuz diyorsunuz. Kâr zararın ortağı. Bir noktada şu anda istihdamı korumak, kuru belli bir seviyede tutup geçişkenlik etkisi nedeniyle enflasyonu daha da azdırmamak istiyoruz. Ortodoks, bilinen ekonomi tarzına dönüşün gelmesini bekleyeceğiz."

Ateş “Özkaynak getirisi bugün bütün sektörlerde bankaların üzerinde. Sürdürülebilir, öngörülebilir, düşük enflasyonla büyüme esas. Seçimden sonra yurt dışından büyük fonları çekebiliyor olmalıyız. Euro/Dolar paritesinin gerilemesiyle çok kaybettik” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati'den heterodoks çıkışı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçen ayki konuşmasında şunları söylemişti: "Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır." (Kısa Dalga)

Ekonomi