Deprem jeolojisi uzmanı Ramazan Demirtaş'tan fay yasası yorumu: '24 ilden geçen her fayın deprem tehlike parametreleri farklıdır

Deprem jeolojisi uzmanı Ramazan Demirtaş'tan fay yasası yorumu: '24 ilden geçen her fayın deprem tehlike parametreleri farklıdır

Deprem Bilimci Dr. Ramazan Demirtaş tartışılan fay yasasına ilişkin dikkat çeken bir yorumda bulundu. Demirtaş "Her oluşturulan keyfi sakınım bandları için AFETE MARUZ BÖLGE KARARLARI alınıp, o binaların yıkımını gerektirir." dedi.

Türkiye'yi yasa boğan 7,7 ve 7,6'lık Kahramanmaraş merkezli, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Hatay, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da büyük yıkımlara neden olan depremlerden sonra uzmanlardan diri faylar üzerine değerlendirmeler devam ediyor.

Uzmanlık alanı Paleosismoloji, deprem jeolojisi olan Dr. Ramazan Demirtaş fay yasası üzerine bir değerlendirmede bulundu.

Demirtaş şunları kaydetti:

TEORİ farklı -UYGULAMA farklı Fay (tipi, eğim açısı, listrik karakteri) ve jeolojik parametreler nedeniyle, Batı Anadolu Açılma ve Doğu Anadolu Sıkışma bölgelerindeki düşey atımlı NORMAL ve TERS/BİNİDİRME faylarında sakınım bandı OLUŞTURULMAZ..

2-) Batı Anadolu'da 2-3bin yıl #deprem tekrarlanma aralığı olan faylar boyunca sakınım bandı oluşturarak insanlar mağdur boş boşuna mağdur edilmiştir.

3-) Hayali fay izleri boyunca keyfi sakınım bandları oluşturulacak alanlar için AFETE MARUZ BÖLGE BÖLGE KARARI alınarak on binlerce hukuksal sorunlara yol açılacağının farkındalar mı?

4-Fay yasası çıkartmak için, diri fay konusunda
a) Kurumsal yapılanma yok
b) Yetkin personel yapısı yok
c) Bu işleri yapacak yetkin proje müellifleri yok
d) Onaylayacak yetkin denetim yok
e) Ortada hangi faylar boyunca sakınım bandı oluşturulacağı konusunda diri fay haritası yok

5-) "MTA Türkiye Diri Fay Haritası" açıklama bölümünde, bu fayların 1/1000 ölçekli imar paftalar için kullanılamayacağını ve doğacak sorunlardan MTA'nın sorumlu olmayacağı belirtilmiştir.

6-Bu işler birkaç üniversiteden hizmet satın alımı ile yapılacak işler değildir. USGS gibi bir devlet kurumu tarafından gerçekleştirilir ve onaylanır. Bu kurumsal yapılanma ülkemizde mevcut değildir.

7-Diri fay konusunda yetkin olmayan özel sektör ve birkaç üniversiteye terk edilemeyecek kadar, ekonomik ve hukuki sorunlara yol açacak karmaşık bir süreç içerir.

fsnmatlxsaa7q7n.jpeg

8-24 İl, 110 ilçe ve 500 kırsal alandan geçen her fayın deprem tehlike parametreleri farklı farklıdır.

9-Her fay için sakınım bandı oluşturulmaz.

10-Bu fayların yıllık kayma hızları 0.05 mm/yıl ile 20 mm/yıl; deprem tekrarlanma aralıkları 250 ile 10 bin yıl aralığında değişir.

fsno9uwwcaa4u-j.jpeg

11-24 İl, 110 ilçe ve 500 kırsal alandan geçen her fay için sakınım bandı oluşturulmaya kalkılırsa, içinden çıkılmaz yüz binlerce bina ile ilgili hukuki süreçlerin başlanılmasına neden olunur..

12- Kısacası öyle TEORİ ile olmuyor bu işler, UYGULAMA-EKONOMİK-HUKUKİ boyutları var.

13- Her oluşturulan keyfi sakınım bandları için AFETE MARUZ BÖLGE KARARLARI alınıp, o binaların yıkımını gerektirir.

14-Deprem tekrarlanma aralıkları 250 ile 10 bin yıl aralığı olan faylar boyunca keyfi sakınım bandları oluşturularak 100 yıllık ekonomik ömrü olan binaların kaderi ile oynanır.

15-#Fayyasası yerine bu işler ulusal bir program dahilinde, Türkiye Ulusal Paleosismoloji Projesi" kapsamında birer araştırma projesi olarak yapılmalıdır. En mantıklı olanı da budur, böylece hiç kimse mağdur edilmez.

(Kısa Dalga)