Deprem sigortasında azami teminat iki katına çıktı

Deprem sigortasında azami teminat iki katına çıktı
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında meskene verilebilecek azami teminat 320 bin TL'den 640 bin TL'ye yükseltildi.

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Buna göre; sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli, betonarme binalar için bin 508 TL'den 3 bin 16 TL'ye, diğer yapılar için ise bin 40 TL'den 2 bin 80 TL'ye çıkarıldı.

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı da yüzde 100 artışla 320 bin TL'den 640 bin TL'ye yükseltildi.

Tebliğle yapılan düzenlemeye göre; poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda tarife fiyatları üzerinden yapılacak indirim oranı da yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarıldı.

Tebliğle Zorunlu Deprem Sigortası asgari prim tutarlarında da artışa gidildi.

Risk grubuna göre her halükârda birinci gruptan yedinci gruba kadar uygulanacak asgari prim tutarları; 140 TL'den 280 TL'ye, 120 TL'den 240 TL'ye, 90 TL'den 180 TL'ye, 70 TL'den 140 TL'ye, 55 TL'den 110 TL'ye, 45 TL'den 90 TL'ye ve 40 TL'den 80 TL'ye yükseltildi.

Azami teminat limiti ne demek

Zorunlu deprem sigortasıyla asgari miktarda standart teminat sunulması amaçlanıyor. Her yıl yapı maliyetlerindeki artış nedeniyle azami tutar belirleniyor. Azami teminat tutarının tespitinde mevcut yapı stokunun büyük bir kısmını oluşturan binaların yeniden inşa bedeli (arsa değeri hariç) dikkate alınıyor.

Sigorta yaptıranların teminat tutarları (sigorta bedeli), bu azami teminat tutarını geçmemek üzere, meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirleniyor.

Eğer meskenin değeri DASK tarafından verilen teminat tutarını aşıyorsa sigortalı, aşan kısım için sigorta şirketlerinden isteğe bağlı olarak ek teminat alabiliyor. (ANKA)

Gündem