DEVA'dan enflasyon tepkisi: Merkez Bankası 'Ne yerse yesin' diyen doktoru andırıyor

DEVA'dan enflasyon tepkisi: Merkez Bankası 'Ne yerse yesin' diyen doktoru andırıyor

DEVA Partili Çanakçı, "Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürme planı yok. Durumu, ilerleyen hastalık karşısında 'Bu saatten sonra ne yerse yesin' diyen doktoru andırıyor' dedi.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, TÜİK’in yıllık enflasyonun yüzde 78,62 olarak açıklamasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tutumunu eleştirdi.

Yazılı açıklama yapan Çanakcı Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürme planı olmadığını söyledi. Çanakçı şunları kaydetti:

'ELİNDEKİ TEDAVİ YÖNTEMİ PARA POLİTİKASIDIR'

"Yaşadığımız hastalığın adı yüksek enflasyondur. Bu hastalığın doktoru normalde Merkez Bankası’dır. Doktorun elindeki tedavi yöntemi de para politikasıdır. Maalesef Türkiye’de bir para politikası yok. Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürme planı yok. Merkez Bankası’nın durumu, ilerleyen hastalık karşısında ‘Bu saatten sonra ne yerse yesin’ diyen doktoru andırıyor. Hiçbir çaba yok. Belli ki enflasyonla mücadele etmekten vazgeçtiler.

'ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRMEK EN FAZLA İKİ YILIMIZI ALIR'

Oysa şunu asla unutmamamız lazım. Enflasyonu tek haneye indirmek bizim en fazla iki senemizi alır. Yeter ki siz dünyaya yoksullaşan insanların penceresinden bakmayı bilin. Alım gücünü kaybeden insanların yaşadığı zorlukları hissedin. En önemlisi de hayat pahalılığıyla mücadelede elinizdeki en güçlü kozun akıl ve bilim olduğunu görün. Ekonomi bilimiyle inatlaşmayın.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaları hayretle izliyoruz. Enflasyonun düşmesini dünya barışının sağlanmasına bağlıyorlar. Biz de ciddiye alıp izliyoruz. Güler misiniz, ağlar mısınız? Dünya barışını sağlayacak aktör bizim merkez bankamız değildir. Bizim merkez bankamızın görevi, diğer para birimlerine karşı bizim paramızın değerini korumaktır. Enflasyon karşısında vatandaşın alım gücünü korumaktır. Bu konuda ne yapılıyor? Tek soru bu." (Kısa Dalga)