Dilop'un yeni sayısı çıktı: Seçimler, Ortadoğu denklemleri ve Türkiye’nin güney siyaseti

Dilop'un yeni sayısı çıktı:  Seçimler, Ortadoğu denklemleri ve Türkiye’nin güney siyaseti
İki aylık periyotlarla Türkçe-Kürtçe yayınlanan kültür-sanat-politika dergisi dilop’un Mart-Nisan sayısı çıktı. Yıllardır Kürt basın geleneği içinde çalışan gazeteci/yazar Ender Öndeş’le yapılan kapsamlı söyleşide, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler Kürt siyaseti açısından farklı boyutlarda değerlendiriliyor.

Dosya sayfalarında yer verilen “Ortadoğu Denkleminde Güç İlişkileri ve Kürtler” başlıklı söyleşide ise Ortadoğu’da sürekli hareket halinde olan siyaset haritasında yer alan yerel, bölgesel ve emperyalist dinamikler ele alınıyor. Rusya ve ABD’nin bölgedeki varlıklarından Gazze-Filistin meselesine, Ukrayna savaşından Türkiye’nin Güney siyasetine, İran-Irak denkleminden Rojava ve Suriye’de yaşananlara kadar birçok sorun alanı, Kürdistan Hewler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Yılmaz ile Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karadaş tarafından değerlendiriliyor.

Sezai Sarıoğlu’nun yazısı, İliç, deprem derken yolumuzu Newroz’a düşürüyor ve bütün ezilenleri yara kardeşliğinde buluşturuyor… Yücel Demirer, Newroz’u kültürel, tarihsel ve siyasal arka planıyla değerlendirirken Rûmet Med de Mem û Zîn filmi üzerinden Newroz ve aşkı anlatıyor. Amed Şehir Tiyatrosu’ndan oyuncular Bahoz Özsunar ve Berfîn Emektar ile yapılan söyleşi ise Kürt tiyatrosunun sorunlarına odaklanıyor.


Kemal İnal, anadili Kürtçeyi kullanamayanların Türkçeyle ilişkilenmelerini anlatırken, Nevzat Onaran da Hamidiye Alayları ve Abdulhamid’den başlayarak 24 Nisan 1915’e ve Türk Kurtuluş Savaşı’na uzayan özgün bir süreklilik çizgisini tartışıyor.

24 Nisan'ın yıl dönümü


24 Nisan 1915’in yıldönümü dolayısıyla bazı yazılara özellikle yer verilen dergide, Muzaffer Oruçoğlu’nun kaleminden Misak Manuşyan’ın Adıyaman’dan Paris’e, tehcirden antifaşist direnişe evrilen çarpıcı hayat hikâyesi anlatılıyor.

Elif Eser ise Dersim-Hozat’taki Yergayn Manastırı’nın yıkık dökük duvarlarından bugüne kalanı, kilisenin son papazı Serkis Sarkisyan’ın 1915 Tehciri’nde yaşadığı trajik hikâye üzerinden paylaşıyor.
Esra Kılıç, “zaman aşımı”na uğratılan davalar arasına eklenen Vartinis katliamının siyasal, hukuksal sürecini yeniden hatırlatırken; Recep Maraşlı da sıkça kullanılan “Halkların Kardeşliği” sloganın eşitlik için yetersizliğini sınıfsal, siyasal örnekleriyle sunuyor.
Şair Yıldız Çakar’la yapılan röportajda şairin yeni çıkan kitabı Mohra Reş konuşulurken; İsmail Dindar, Mehmet Dicle’nin Berfa Sor kitabını değerlendiriyor. Eskerê Boyîk ise Ermenistan Kürtlerinden olan ve örgütlü komünist yaşamı oldukça dikkat çekici olan Nado Maxmûdov’u anlatıyor.
Her sayıda olduğu gibi ressam Fewzi Bilge çizdiği ve üzerine yazdığı bir resimle katkı sunuyor.
Bu sayıda Arjen Arî, Vazgal Bazîdî, Eskerê Boyîk, Yılmaz Odabaşı, Berken Bereh ve Kemal Burkay da şiirleriyle yer alıyorlar.


dilop dergisi emekkitap.com, babil.com, odakitap.com, eganba.com adreslerinden de temin edilebilir.

Kültür Sanat