Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Kavala yanıtı: “Kimse Türk mahkemelerine emir veremez”

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Kavala yanıtı: “Kimse Türk mahkemelerine emir veremez”
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” çağrısına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, “Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır. Hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır” yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” çağrısına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır. Hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır. Kimse Türk mahkemelerine emir veremez” karşılığını vererek ABD’nin açıklamasının hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Osman Kavala’ya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi'nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.”

Gündem