Dışişleri'nden Netanyahu'ya yanıt: Asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecek

Dışişleri'nden Netanyahu'ya yanıt: Asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecek
İsrailli yetkililerin hukuktan söz etmeye hakları olmadığını belirten Dışişleir Bakanlığı, "Benjamin Netanyahu'nun ve Eli Cohen'in, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Kendisi Türk köylerini bombaladı. Ondan ders almayacağız" diyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Filistin halkına karşı uyguladıkları zulüm ve katliamlarla tarihin kara sayfalarına girmiş İsrailli yetkililerin hukuktan söz etmeye hakları yoktur. Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Benjamin Netanyahu'nun ve Eli Cohen'in, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Meşruiyetlerini insanlık vicdanlarında çoktan yitirmiş olan İsrailli yetkililer, tüm dünyanın gözü önünde hastaneleri bombalayarak, kadınları ve çocukları öldürerek işledikleri suçları örtbas edemeyecekler ve dikkatleri başka yöne çekemeyeceklerdir. Dünya kamuoyunda derin infial uyandıran bu insanlık suçlarının azmettiricileri ve failleri er ya da geç yargılanacaklardır. Türkiye, Gazze'deki katliama karşı çıkmayı ve Filistin halkının haklı davasını desteklemeyi sürdürecektir."

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Okulları, camileri, kiliseleri, pazar yerlerini kasıtlı olarak hedef alan İsrail, bir şehri içindeki insanlarıyla topyekun yok etme stratejisi uyguluyor. İsrail bir terör devletidir. 2 milyonu aşkın sivili atom bombasıyla yok etmekten bahsedenler var. Buradan Netanyahu'ya sesleniyorum; sende atom bombası var mı yok mu? Sıkıysa açıkla ama açıklayamaz. Ey İsrail, sende atom bombası, nükleer bomba var ve bununla tehdit ediyorsun. Bunları biliyoruz ve artık ecelin geliyor. İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol, neye sahip olursan ol, gidicisin" demişti.

Netanyahu'nun sözcüsü Ofir Gendelman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İsrail Başbakanı'nın Erdoğan'a yanıtını aktardı.

Netanyahu, "Teröristleri destekleyen güçler var. Bunlardan biri de İsrail'e terörist devlet diyen fakat terör devleti Hamas'ı destekleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan. Kendisi Türk köylerini bombaladı. Ondan ders almayacağız" dedi. (Kısa Dalga)