Dışişleri’nden Arap Ligi’ne tepki

Dışişleri’nden Arap Ligi’ne tepki
Dışişleri Bakanlığı, Mısır başkanlığındaki Arap Ligi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye konulu gündemle yaptığı toplantıya ve Türkiye'nin bazı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiği ifadelerine tepki gösterdi.


Arap Ligi Bakanlar Komitesi Mısır başkanlığında 3 Mart’ta Türkiye konulu gündem ile toplanmış, toplantıda Türkiye'nin bazı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiği ifadeleri yer almıştı. Dışişleri Bakanlığı, toplantıya tepki göstererek “Türkiye, ilkeli ve kararlı tutumuyla bölgesinde ve dünyada güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için en fazla çaba gösteren ülkelerden biridir. Arap ülkelerinin egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması ile siyasi birliklerinin tesisi bölgeye yönelik en önemli önceliklerimiz arasında yer almaktadır” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında ülkemize yönelik alınan mesnetsiz kararları tümüyle reddediyoruz. Bazı Arap Ligi ülkelerinin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtmek amacıyla ülkemize yönelik kalıplaşmış ithamlarını sürdürmekte ısrar etmesinin, dost ve kardeş Arap halkları nezdinde karşılığı bulunmadığını esasen Arap Ligi üyeleri de gayet iyi bilmektedir.

Üye ülkeler arasında şeffaf bir müzakere süreci yürütülmeksizin, çeşitli çevrelerin empoze etmesi sonucunda kabul edilen bu tür kararlara bazı Arap Ligi üyelerinin de karşı çıktığı veya şerh koyduğu görülmektedir. Türkiye, ilkeli ve kararlı tutumuyla bölgesinde ve dünyada güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için en fazla çaba gösteren ülkelerden biridir. Arap ülkelerinin egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması ile siyasi birliklerinin tesisi bölgeye yönelik en önemli önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Arap Ligi’ni, asılsız iddialarla ülkemizi hedef almak yerine, Arap halkının huzur, refah ve esenliğini önceliklendirmeye, bölgede güvenlik ve istikrarın tesisine yapıcı katkı sağlamaya bir kez daha davet ediyoruz.”

Gündem