DİSK-AR, TÜİK verilerini yalanladı: Geniş tanımlı işsiz sayısı 7,7 milyonu aştı

DİSK-AR, TÜİK verilerini yalanladı: Geniş tanımlı işsiz sayısı 7,7 milyonu aştı
DİSK-AR'ın raporuna göre geniş tanımlı işsiz sayısı 7,7 milyona ulaştı. Genç işsizliği yüzde 36,6 olurken genç kadın işsizliği ise yüzde 48,4 olarak hesaplandı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 2022 yılının üçüncü çeyreğine yönelik İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu'nu yayınladı. Çalışma çağındaki 64,7 milyon kişinin sadece 21,8 milyonunun kayıtlı ve tam zamanlı işlerde çalıştığına dikkat çekilen rapora göre genç işsizliğinde artış eğilimi devam ederek yüzde 36,6'ya, genç kadın işsizliği ise yüzde 48,4'e ulaştı.

Geniş tanımlı işsiz sayısı 7,7 milyonu aştı

Rapora göre üçüncü çeyrekte dar tanımlı işsizlik erkeklerde yüzde 8,7, kadınlarda ise yüzde 12,8 olarak açıklandı. Geniş tanımlı işsizlik (âtıl işgücü) oranı ise erkeklerde yüzde 17 ve kadınlarda yüzde 28 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 7,7 milyonu aştı. Raporda ayrıca her 100 kadından sadece 18’inin kayıtlı ve tam zamanlı çalıştığına dikkat çekildi.

'TÜİK verileri, gerçeğin sadece sınırlı bir kısmını gösteriyor'

Raporda TÜİK verileri ile DİSK-AR verileri arasındaki fark ise şöyle ifade edildi:

"TÜİK’in resmi istihdam verileri de tıpkı dar tanımlı işsizlik verileri gibi işgücü piyasasına ilişkin gerçeğin sadece sınırlı bir kısmını gösteriyor. İstihdam verileri tek başına istihdamın niteliği konusunda bilgi vermiyor. Bu nedenle alternatif işsizlik hesaplamaları yanında alternatif istihdam hesaplamalarına da ihtiyaç vardır!

TÜİK’in resmi istihdam oranı 2022 3. çeyrekte yüzde 47,5 olarak açıklanırken, DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden hareketle hesaplanan Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı yüzde 33,7 olarak gerçekleşti. Kadınlarda resmi istihdam oranı yüzde 30,5 iken KATİ oranı yüzde 18,6 ve erkeklerde resmi istihdam oranı yüzde 65 olarak açıklanmışken KATİ oranı yüzde 49 olarak hesaplandı."

Ekonomi