Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Türkiyenin zekat potansiyelini açıkladı: 55 milyar dolar

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Türkiyenin zekat potansiyelini açıkladı: 55 milyar dolar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ramazan ayı nedeniyle zenginleri 'zekat' vermeye çağırırken, Türkiye'deki toplam "zekat potansiyeli"ni de 55 milyar dolar olarak açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ramazan ayına ilişkin değerlendirmelere bulundu. 

Salgın nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu sene de kalabalık iftar sofralarının kurulamayacağını, sahur ve iftarların evlerde ailelerle yapılacağını aktaran Erbaş, camilerdeki mukabele programlarına da imkan dahilinde katılım tavsiyesinde bulundu.

"Camilerdeki mukabele programlarının salgın noktasında herhangi bir tehlike oluşturacağını düşünmüyorum" diyen Erbaş, "Bir metre değil de 2, 3 metre mesafe oluşturulabilir. Vatandaşlar camilerde mukabeleye devam etme imkanı bulamıyorsa Diyanet TV'de günde birkaç sefer yayımlanan mukabele programlarını takip edebilir ve Diyanet Kur'an radyosunda sürekli okunan Kur'an-ı Kerim yayınlarını mukabele şeklinde dinleyebilirler. Bu noktada Kur'an ayı ramazanı bol bol Kur'an okuyarak değerlendirelim." ifadelerini kullandı.

"10 TRİLYON DOLARLIK ZEKAT DÜNYADAKİ FAKİRLİĞİ BİTİRİR"

Ramazan ayında zekat verilmesinin önemine değinen Erbaş,  zengin Müslümanların ramazan ayında zekat vermeyi teamül haline getirdiğini ifade etti. Erbaş, Türkiye ve dünyanın "zekat potansiyeli"ne ilişkin de şu rakamları paylaştı."Araştırmacıların ifadesine göre insanlar zekatını verse Türkiye'de fakir insan kalmaz. Türkiye'de 55 milyar dolarlık bir zekat potansiyeli var. Dünyadaki zekat potansiyeli 10 trilyon dolar. Eğer 10 trilyon dolar zekat verilse dünyada fakir fukara, garip gureba kalmaz. Allah-u Teala'nın Kur'an-ı Kerim'de pek çok ayeti kerimede zekatı hemen namazla birlikte anmasının hikmeti de budur. İnsanları kötülüklerden alıkoyma noktasında namaz ne kadar önemliyse yeryüzünde sosyal dengelerin muhafaza edilmesi noktasında da zekat o kadar önemlidir. Bu ramazanda zekat verecek kardeşlerimizin biraz daha cömertçe davranmasını tavsiye ederim."  (DHA)