Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Hastalık azalsın, bir miktar Müslüman hacca gidebilsin"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Hastalık azalsın, bir miktar Müslüman hacca gidebilsin"
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş korona salgının bitmesi ve hac ibadetinin yeniden başlayabilmesi için "dua edelim" dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. DrAli Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nda düzenlenen 'Değişen ve Gelişen Şartlar Bağlamında Hac' konulu Uluslararası Hac Sempozyumu'nun açılışında konuştu.Erbaş Kovid salgınından kaynaklı umre ve hac ziyaretlerinin azaldığını belirtirken hacca gidebilmek için ve hastalığın azalması için dua edilmesi gerektiğini söyledi.

Erbaş, geçen yıl sadece Suudi Arabistan'da yaşayan çok az sayıda kişinin hac ibadetini yapabildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti.

Duaya devam

"İslam aleminde hem hac için hem umre için çok büyük bir özlem oluştu. Rabbimden niyazım, bu salgın hastalığın insanlığın üzerinden kalkması. Çünkü hac hakikaten müminler için birliğin, tevhidin, vahdetin sembolü. Cenabı hak en kısa zamanda bu beladan bütün insanlığı kurtarsın. Duaya devam edeceğiz.

Tedbir, tevekkül ve dua Müslümanın ayrılmaz parçaları. Tedbirimizi alacağız, inşallah 2021 yılında bilemiyorum salgının süreci nasıl devam edecek, artacak mı, azalacak mı? 2021 yılında hacca gidebilecek miyiz, gidemeyecek miyiz, bilemiyoruz. Dua edelim inşallah imkanlar oluşsun, hastalık ortadan kalksın veya azalsın ve hiç olmazsa dünyanın her yerinden bir miktar Müslüman hacca gidebilsin. Bunun için hem tedbir hem duaya devam etmeliyiz."

Hac hizmetlerine "Kudüs" adı da eklendi

Hac ibadetinin İslam'ın en kapsamlı ibadeti olduğunu söyleyen Erbaş, haccın varoluşu, yaratılış gayesini, kulluk bilincini, insani değerleri ve güzel ahlakı öğrettiğini belirterek şunları söyledi.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1979 yılından itibaren hac, 1984 yılından itibaren de umre organizasyonlarını sürekli geliştirdiğini belirterek şunları ifade etti:

"Bu kapsamda 2015 yılından itibaren de Kudüs bağlantılı umre turları düzenlenerek medeniyetimizdeki önemli bir geleneği devam ettirmekteyiz. Bundan bir kaç ay öncesi Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı, Umre Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın adını Umre ve Kudüs Ziyaretleri Daire Başkanlığı olarak değiştirdik.

İnşallah bundan sonra Kudüs ziyaretlerimize daha bir önem vererek, bütün dünya Müslümanlarının Mescid-i Aksa’yı ziyaret ederek bir farkındalık oluşturmak ve bu farkındalığı bütün insanlığa göstermek noktasında da bir katkı sağlayacaktır bu girişimimiz."

Gündem