İmamlardan küpe ve terlik tepkisi:  Güldür Güldür yayından kaldırılsın

İmamlardan küpe ve terlik tepkisi: Güldür Güldür yayından kaldırılsın

Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı, 'Güldür Güldür' programında, skeçteki rol gereği imam kostümüyle sahneye çıkan karakterlerden birinin küpeli olması ve parmak arası terlik kullanmasına tepki göstererek, "Kanal yetkililerinden bu sözde zavallı programı kaldırmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı, Show TV'de yayınlanan 'Güldür Güldür' adlı programda sarık ve cübbe giyilerek din, din görevlileri ve dindarların alaya alındığını belirterek tepki gösterdi. Sputnik'in aktardığına göre  Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı, skeç için "Bu hadsizliktir, saygısızlık ve edepsizliktir protesto ediyoruz. Milli manevi ve bizi biz yapan değerlerimizi aşağılayan aşağılıkları kınıyor ve dindarlardan özür dilemeye davet ediyorum" dedi.

'Türk milletinin dini değerleriyle dalga geçiliyor'

"Güldür Güldür Show programında sözde sanatçının birine imam kostümü giydirilerek kulağında küpesi ayağında parmak arası terlikle, imam görünümündeki kişiliğe şaklabanlık yaptırarak Türk milletinin dini değerleriyle dalga geçiliyor" diyen Şanlı, Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak RTÜK’ü göreve davet ettiklerini belirtip şu ifadeleri kullandı:

"Bir imamın namaz kıldırma esnası haricinde, sarık cüppe giyip dolaşması dahi kanunen yasak. Tüm camia olarak, güya, birkaç kişiyi güldürme adına, bu tür soytarılık gösterileri yapanları, buna göz yuman TV kanallarını şiddetle uyarıyor ve kınıyorum.

Kanal yetkililerinden bu sözde zavallı programı kaldırmalarını bekliyoruz. Müslüman milletimizin gözünün içine baka baka değerlerimiz ayaklar altına alınıyor adına da show denilerek kahkaha attırılıyor.

Müslüman bir ülkede Müslümanlar için Peygamber mesleğinin varisi konumundaki din görevlisinin camide Cemaate namaz kıldırırken giydiği elbiseyi TV’de show malzemesi yaparak Türk milletinin dini değerlerini ve dini inançlarını bazı alçak herifler alaya alıyor. RTÜK ise her zamanki gibi uyuyor. RTÜK’ü dini değerlerimize yapılan hakaret karşısında göreve davet ediyoruz." (Sputnik Türkiye)