Diyarbakır Barosu hakkında 'Duhok incelemesi' başlatıldı

Diyarbakır Barosu hakkında 'Duhok incelemesi' başlatıldı
Irak'ın Zaho kentinde en az dokuz sivilin yaşamını yitirdiği havan topu saldırısına ilişkin tartışma sürüyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili paylaşımlarının "TSK'yi hedef alması" gerekçesiyle Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlattı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Duhok vilayetinin Zaho kentinde en az dokuz sivilin yaşamını yitirdiği havan topu saldırısı sonrasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle sosyal medyada hedef gösterilen Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "Irak’taki saldırıya yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) hedef alan paylaşımları" nedeniyle Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlattığı belirtildi.

BARO AÇIKLAMASINDA NE DENİLMİŞTİ?

Diyarbakır Barosu, Irak'ta hem Erbil'deki bölgesel yönetimin hem de Bağdat'taki federal hükümetin Türkiye'yi sorumlu tuttuğu, Ankara'nın ise suçlamaları reddederek PKK'ye işaret ettiği saldırı hakkında şu açıklamayı yapmıştı:

"Kürdistan Federe Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK’nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların da olduğu siviller hayatını kaybetmiştir.

Roboski’de olduğu gibi söz konusu Kürtler olunca insancıl hukuk değersizleşiyor. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürdistan’a başsağlığı diliyoruz.

Diyarbakır Barosu, sivillerin yaşamına mal olan bu saldırılarla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması için gerekli suç duyurularında bulunacak ve etkin bir hukuki sürecin takipçisi olacaktır."

'TEHDİTLERE BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Baro, bu paylaşımın ardından sosyal medyada hedef gösterilmesi üzerine ikinci bir açıklama yapmıştı Bu açıklamada şu ifadeler öne çıkmıştı:

"Diyarbakır Barosu, yerel haber merkezlerinden söz konusu haberleri teyit etmiş, merkezi ve yerel hükümet yetkililerinin resmî açıklamalarını da esas alarak geçmişte benzer durumların yaşandığı gerçeğiyle, yaşam hakkını ihlal edici bu fiile yönelik sorumlular hakkında gerekli yangısal yollara başvuruda bulunulacağı bilgisini ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileğini resmî Twitter hesabından kamuoyuyla paylaşmıştır."

"Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne hukukun üstünlüğünü savunmuş, insan hakları ve adalet mücadelesiyle uluslararası hukuk camiası ve toplum nezdinde saygın bir yer edinmiştir. Diyarbakır Barosu, bu tehdit diline boyun eğmediği gibi; hak, hukuk ve adalet mücadelesini her türlü bedeli ödemeyi göze alarak sürdürmeye devam edecektir.

"Gücünü bu kentin kültürel dokusundan alan Diyarbakır Barosu, her türlü hukuksuzluğa ve kimden gelirse gelsin bütün hak ihlallerine karşı durmaya, insan haklarına dayalı demokratik bir toplum düzeninin inşası için mücadele etmeye ve tabii ki her koşulda savaşa, çatışmaya ve şiddete karşı barışı savunmaya devam edecektir."

“Ebedi Başkanımız TAHİR ELÇİ’nin durduğu yerdeyiz.” (Kısa Dalga)

Gündem