Atama kararına kızdılar: Diyarbakır'da MHP'nin beş ilçe başkanından istifa

Atama kararına kızdılar: Diyarbakır'da MHP'nin beş ilçe başkanından istifa
MHP'nin Diyarbakır'daki beş ilçe başkanı, il başkanlığı atamasını kabul etmeyerek partiden ayrıldı.

'Çocuk istismarı' suçlamasıyla yargılandığı davada beraat eden eski MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp'in yerine Mithat Arslan atanmıştı.

Bu gelişme üzerine Sur ilçe başkanı Cemal Ayla, Yenişehir ilçe başkanı Yılmaz Kayaalp, Çermik ilçe başkanı Veysi Ipek, Dicle ilçe başkanı Mehmet Orbay ve Lice ilçe başkanı Hamza Yılmaz istifa ettiç

Yerel Diyarbakır Mücadele gazetesinin aktardığına göre ortak açıklamada şu ifadeye yer verildi: "Bizler Milliyetçi Hereket Partisi'nin Diyarbakır'daki ilçe başkanları olarak aşağıdaki sebeplerden dolayı bugün itibariyle istifa etmiş bulunmaktayız.

Kamuoyunun da bildiği üzere son bir kaç yıldır MHP'nin dahi Diyarbakır'da hayal edemeyeceği çalışmalarla Diyarbakır halkının gönlüne girdik. Gecemizi gündüzümüze katarak sayısız tehdit ve baskıya rağmen Diyarbakırlı hemşerilerimize hizmet ettik. Bugüne kadar Genel Merkezimizden bir kuruş dahi destek görmedik, talebimiz de olmadı. MHP tarihi boyunca Divarbakır'da tabela partisiyken son yıllarda yaptığımız çalışmalarla MHP'yi Diyarbakır'da halkın partisi haline getirdik. Bugüne geldiğimizde MHP'nin Diyarbakır'daki hızlı yükselişini kabullenemeyen terör örgütü ve yandaşlarının sayısız entrikaları ile mücadele ettik. Ancak bu davaya hizmet edenlerin de ne kadar kolayca harcanabileceğine ve fedakar insanların nasıl yalnız bırakıldığına şahitlik ettik.

'DAHA ERGANİ'Yİ YÖNETEMEDİ'

Bugün ilimize ziyarette bulunan Teşkilat Başkanımız Edip Semih Yalçın'ın aylardır Diyarbakır'daki teşkilatlarımız üzerine kopan kıyametlere hiç değinmemesi ayrıca vicdanımızı sılatmıştır. Yeni atanan il başkanı ve il yönetimi gerek siyasi deneyimi, gerekse eğitim seviyesinin MHP'yi getirdiğimiz noktada tutamayacağı kanaatine vardık. İl başkanı olarak atanan arkadaşımız, Ergani gibi bir ilçeyi dahi yönetememişken, hakkında sayısız şikayet ve şaibelerin olduğu ortadayken, bu durumun bugüne kadar titizlikle yaptığımız çalışmalara gölge düşüreceği hasıl olmuştur.

Genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Bey efendiye olan bağlılığımız, davamıza olan inancımız tamdır. Ancak yeni atanan yönetim ve Ankara'daki destekçileri görevde olduğu sürece herhangi bir görev almayacağımızı belirtir, önümüzdeki günlerde istifamızın detaylı nedenlerini belgeleriyle birlikte kamuoyuna açıklayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız." (Kısa Dalga)

Politika