Diyarbakırlı kadınların erkeklerle pazar yeri kavgası: İki yıldır süren kavgada sıcak temas!

Diyarbakırlı kadınların erkeklerle pazar yeri kavgası: İki yıldır süren kavgada sıcak temas!
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde kadın pazarcılarla erkek pazarcılar arasında pazar yeri nedeniyle gerilim yaşandı. Bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Bu pazar yeri için dernek kuran kadınlar “ekmeğimizi sahipleneceğiz” açıklaması yaptı. Kayyum belediyenin “pazar yerini günlere bölme” kararından sonra yeniden artan gerilim nedeniyle bölgeye çok sayıda polis sevk edildi.

Diyarbakırlı pazarcı kadınların erkek pazarcılarla iki yıldır devam eden “pazar yeri gerilimi”nde sıcak anlar yaşandı. Erkeklerin Pazar yerine tezgah açacağı istihbaratını alan kadınlar gece yarısında pazar yerine giderek ateş yakarak nöbet tutmaya başladı. Erkekler de “kayyum belediye”den aldıkları karara dayanarak sabah saatlerinde Pazar yerine gelince gerilim oldu. Bölgeye çok sayıda polis sevk edildi.

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’ndeki Pazar yeri iki yıldır kadın ve erkek pazarcılar arasında gerilime neden oluyor. Bağcılar Mahallesi’nde iki yıl önce kadınlar belediyeye ait Pazar yerinde el emeği ürünlerini satmak için harekete geçti. Önce bu amaçlarına ulaşamayan Diyarbakırlı kadınlar, Bağlar Kadın Pazarcılar Derneği’ni kurarak bu çatı altında örgütlendi. Diyarbakır Belediyesi, o dönemde kadınların kararlılığı karşısında pazar yerini kadınlara tahsis etti.

pazar2.jpg

Kayyum geldi, böyle oldu

Bu sefer de belediye üzerinde erkek pazarcıların baskısı arttı. O süreçte kayyuma devredilen Belediye sorunu, pazar yerinin kullanımını günlere bölerek çözmeye çalıştı ve Pazar günleri kadınlara, Perşembe günleri de erkeklere tahsis etti. Ancak kadınlar aynı mahallede haftada iki gün pazar kurulmasının işlerini düşüreceği gerekçesiyle bunu kabul etmedi.

Erkek pazarcılar, belediyenin yeni kararından sonra bugün tezgah kurmaya hazırlanıyordu. Ancak erkeklerin bu hazırlıklarının istihbaratını alan kadınlar gece yarısı pazar yerine gelerek ateş yakıp nöbet tutmaya başladı. Erkek pazarcılar sabah erken saatlerde pazar yerine gelince karşılarında kadınları buldular.

Polis sevk edildi

Gerginlik yaşanınca bölgeye çok sayıda polis ve zabıta ekibi sevk edildi. İlçe Emniyet Müdürü Hasan Erhan da alana gelerek taraflarla görüştü. Kadınların alandaki bekleyişi sürüyor.

Bağlar Kadın Pazarcılar Dernek Başkanı Nurdan Saltık (47), aynı yerde 2 defa üst üste pazar olamayacağını belirterek, "Diyarbakır Valiliği ve Bağlar Kaymakamlığı bu ateşe su serpsinler. Biz ekmeğimizi sahiplenmezsek elden gider" dedi. (DHA / Kısa Dalga)

Yaşam