Doğal gaz kullanımı düştü... CHP pahalılıktan dedi, Bakanlık sıcak havalara bağladı

Doğal gaz kullanımı düştü... CHP pahalılıktan dedi, Bakanlık sıcak havalara bağladı
İlk 6 ayda 123 bin kişinin doğalgazı, 70 bin yurttaşın da elektriği borç nedeniyle kesildi. Doğal gaz tüketimi ise yüzde 7.30 oranında düştü. CHP düşüşün pahalılıktan kaynaklandığını söylerken, Bakanlık gerekçe olarak mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklığı gösterdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a, borçlarından dolayı doğalgazı ve elektriği kesilen abonelerle ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle soru yöneltti.

"İnsanlar doğal gaz olmasına rağmen kömür kullanıyor"

Gürer, önergesinde “Anadolu’da gezdiğim yerlerde tespitimdir, evinde doğal gaz olmasına rağmen insanlar artık doğal gazı zorunlu hâller dışında kullanmayıp kömür kullanıyorlar ve bunların bir kısmı da kömürü desteklerden alınan kömürün satışı yoluyla temin ederek kullanıyorlar. Bu anlamda sizin bir ölçümünüz var mı? Yani Anadolu illerinde doğal gazın geçmişteki gibi doğal olarak tüketimi sürüyor mu, düştü mü?” diye sordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da, 2023 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre doğal gaz tüketiminde yüzde 7,30 düşüş yaşandığına da dikkat çekerek, ilk 6 ayda122 bin 987 abonenin doğalgazının, 69 bin 278 abonenin de elektriğinin borçları sebebiyle kesildiğini açıkladı.

Bakanlıka göre düşüşün nedeni sıcak havalar

Doğal gaz kullanımındaki düşüşün nedeninin Gürer'in ifade ettiği gibi pahalılıktan değil, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklardan kaynaklandığını belirten Bakan Bayraktar, “Söz konusu düşüş büyük oranda sanayi ve konutlarda kullanılan gazın azalmasından kaynaklanmaktadır. Konutlarda kullanılan gazın azalmasının sebebinin ise mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklık değerlerinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

"Geçim sıkıntısının sürece etkisi görmezden gelinemez"

70 bine yakın elektrik abonesinin, borçlarından dolayı kesinti yaşamış olmasının Bayraktar'ın ifadelerinin aksine, Türkiye’de yaşanan hayat pahalılığı ile ilişkili olduğunun altını çizen Gürer ise “Doğalgaz fiyatlar artış doğalgaz kullanımını azalttığı da görülüyor. Vatandaş gelir gider dengesi şaştıkça giderlerini kısmaya çalışıyor. İhtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteği verildiği ve 4 milyon aşkın hanenin sosyal yardım aldığı günümüzde elektrik ve doğalgaz kesilenlerin varlığı sorunların derinleştiğinin de göstergesidir. Bakan doğalgazda kullanım düşmesi hava sıcaklığına, ödenmeyen faturaları unutkanlığa yorsa da daralan gelir ile artan geçim sıkıntısının bu sürece etkisi görmezden gelinemez.” ifadelerini kullandı.

(Kısa Dalga)

Ekonomi