‘Doktor dövüyoruz’a suç duyurusu

‘Doktor dövüyoruz’a suç duyurusu
Hekim Birliği Sendikası, bir sokak röportajında “Sonuna kadar reis. Şu an biz doktor dövüyoruz. Şu an doktorları beğenmiyoruz, doktor dövüyoruz. O rahatlık. Bunun ötesi yok” diyen kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

ERSAN ATAR

Hekim Birliği Sendikası, bir sokak röportajında doktorlara karşı şiddeti “rahatlık” olarak nitelendiren ve “Sonuna kadar reis, şu an biz doktor dövüyoruz” diyen kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sağlık çalışanlarına karşı şiddet, seçim öncesinde bir sokak röportajıyla yeniden gündeme geldi. Samsun’da yapıldığı anlaşılan sokak röportajı sosyal medyada gündem oluşturdu. Kendisine mikrofon tutulan kişinin şu sözleri tepki çekti:

“Sonuna kadar Reis. Neler yaptı, neler etti. Bir 25 sene önceyi hatırlamazsınız siz. Benim eşim devlet hastanesinde çalışırken sigortada ben çocuğumu gösteriyordum. Birimiz bir kuyrukta… Doktor beni azarladı. Hadi dedi, yürü dedi, git fakültede uğraş dedi. Böyle bir muamele görüyorduk. Şu an biz doktor dövüyoruz. Şu an doktorları beğenmiyoruz, doktor dövüyoruz. O rahatlık. Bunun ötesi mötesi yok.”

"Suç işlemeye ve halkı düşmanlığa tahrik"

Hekim Birliği Sendikası, Samsun’da yapıldığı anlaşılan sokak röportajında bu ifadeleri kullanan kişi hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Sendika Hukuk Müşaviri Avukat Ümit Erdem Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, bu sözlerle sağlık çalışanlarına karşı şiddetin teşvik edildiği belirtildi. Dilekçede, röportajı veren kişinin Türk Ceza Kanunu’nun “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını tanımlayan 214, 215 ve 216. Maddelerinden cezalandırılması talep edildi.

Şüpheli, faili meçhul

Dilekçede, kişinin isminin ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının belli olmadığı, ancak röportajın Samsun İlkadım ilçesindeki 56’lar semtindeki bulunan İstiklal Caddesi’nde yapıldığının anlaşıldığı kaydedildi.

Kişinin ismi belirlenemediği için “Şüpheli” bölümünde, “Faili meçhul (TC kimlik no bilinmiyor)” ibaresi yer alan dilekçede kişinin isminin belirlenmesi için cadde üzerindeki MOBESE kameralarının da incelenmesi istendi.

Suç duyurusu dilekçesinde, sokak röportajının çözümünün tam metnine de yer verilerek, “gerekli soruşturmanın yapılması” istendi.