Dolandırıcılar 20 yıl önceki Nokia modelinin peşinde

Dolandırıcılar 20 yıl önceki Nokia modelinin peşinde

Artık pek de kullanıcısı kalmayan telefonun hala yüksek fiyatlarda alıcı bulmasının nedeni ise banka dolandırıcılığı.

2003 ile 2009 yılları arasında 250 milyondan fazla satış yapan Nokia 1100 tüm zamanların en popüler telefonlarından biri. Nokia'nın bundan 20 yıl önce ürettiği 1100 marka cep telefonlarının ikinci el satış sitelerinde hala yüksek fiyatlara alıcı bulduğu belirtildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre artık pek de kullanıcısı kalmayan telefonun hala yüksek fiyatlarda alıcı bulmasının nedeni ise banka dolandırıcılığı.

2003 ve 2004'te Almanya'nın Bochum kentindeki Nokia fabrikasında üretilen RH-18 model 1100 cep telefonlarının yazılımındaki hata, bu telefonların başka numaralara gönderilen kısa mesajları alacak şekilde programlanabilmesine neden oluyor.


Bu da çevrimiçi bankacılık sistemlerine giriş yapmak isteyen dolandırıcıların, bankaların müşterilerine kısa mesaj olarak gönderdiği doğrulama kodlarını ele geçirmesine olanak tanıyor.

Bu nedenle yurtdışındaki ikinci el satış sitelerinde Bochum'da üretilen Nokia 1100'lar, 200 ila 400 euro'dan alıcı buluyor. Fin basınının incelemesine göre telefon için verilen ilanlar 1390 euroya kadar yükseliyor.

O dönem konuyla ilgili bir açıklama yapan Nokia, telefon yazılımında hata olduğu iddialarını reddetmiş ve dolandırıcılığın SIM kart kopyasıyla yapıldığını öne sürmüştü. (Kısa Dalga)