'Dolar, haziran sonrası 24-25 lira seviyelerine çıkabilir'

'Dolar, haziran sonrası 24-25 lira seviyelerine çıkabilir'

Dünya Gazetesi finans şefi Birol Bozkurt, piyasalardaki son durumlar için kaleme aldığı yazısında Türk lirasındaki değer kaybının artışına dair karamsar bir tablo çizdi

Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararını vereceği yeni haftaya hareketli girdi. Geçtiğimiz haftayı kayıpla tamamlayan borsa yeni haftaya da düşüşle başlarken dolar/TL ise 20’yi geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Uzmanlar artışın sürebileceğini söylüyor.

Dünya Gazetesi finans şefi Birol Bozkurt, piyasaları değerlendirdiği yazısında, doların geleceğine dair yorumlarını paylaştı, Bozkurt yazısında şu ifadeleri kullandı:

-14 Mayıs’ta yapılan birinci tur cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinden önce yükselişe geçen ve seçimlerden sonra bu yükselişini sürdüren dolar kuru 20 TL’yi geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Uzmanlar doların yılın ikinci yarısından sonra 24-25 TL’ye kadar yükselebileceğine dikkat çekiyor.

- Merkez Bankası da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu öncesi faiz kararını 25 Mayıs’ta açıklayacak. Piyasa uzmanları faiz kararında bir değişiklik beklemiyor. Ancak seçimlerden sonra Merkez Bankası’nın faiz politikasında değişikliğe gidip gitmeyeceği merak ediliyor.

Dolar/TL yeni haftaya rekorla başladı

- Yurt içi piyasalar üç günlük tatilin ardından Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylamasının yapılacağı 28 Mayıs Pazar günü öncesi son işlem haftasına başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN International’a yaptığı açıklamalarda faizleri düşürmeye devam edeceği sinyalini verirken, TCMB nakit avans düzenlemesini geri çekti. Dolar/TL ise ilk kez 20 seviyesini aşarak rekor tazeledi.

- Erdoğan’ın faiz açıklaması sonrası, Perşembe günkü TC MB toplantısı ve Pazar günkü seçim öncesi dolar/TL yeni haftaya 20 seviyesini aşıp rekor kırarak başladı. dün bir ara yüzde 4,3 yükselişle 20,6588’e kadar çıkan dolar/ TL daha sonra kazançlarının bir kısmını geri verdi ve 19,82 seviyesinde denge buldu. Bu verilere göre, TL dolar karşısında seçim öncesine göre yüzde 1.24 değer kaybederken, depremden bugüne yüzde 5, yılbaşından bugüne ise yüzde 5.6 kayıp yaşadı.

Piyasalarda TL’nin olması gerekenden daha değerli olduğuna dair yorumlar ve daha çok değer kaybetmesi gerektiğine yönelik beklenti döviz talebini artırırken ekonomi yönetiminin istikrarlı TL olarak nitelediği bu sistemde Merkez Bankası rezerv kaybetmeye devam ediyor.

Dolar yılın ikinci yarısında 24-25 TL'ye çıkabilir

Merkez Bankası’nın faiz politikasında değişiklik beklemediğini söyleyen Özkanlı, şöyle devam etti; “Vadeli işlemler piyasasında oluşan fiyatlama, bu tür bir düzeltme sonrasında Türkiye ekonomisinin daha sürdürülebilir bir dengeye gelebilmesi için dolar kurunun yılın ikinci yarısında 24-25 TL aralığında bir seviyeye yükselmesi beklentisine işaret etmekte. Ancak bu seyir, büyük ölçüde, seçimin ardından kurgulanacak yeni ekonomi politikası çerçevesine bağlı olacaktır.

Seçim belirsizliği ortadan kalkana kadar TCMB’nin para politikasında anlamlı bir değişikliğe gitmesini beklememek gerekir; bu nedenle 25 Mayıs Para Politikası Kurulu toplantısından bir değişiklik kararı çıkması ihtimalinin son derece düşük olduğunu düşünüyoruz.”

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.