Dolar/TL kuru yüzde 12 yükseldi, 8,10'un üzerinde

Dolar/TL kuru yüzde 12 yükseldi, 8,10'un üzerinde

Türk lirası, Asya'daki ilk işlemlerde yüzde 12 değer kaybına uğradı. Lira, dolar, euro ve sterlin karşısından Kasım ayından bu yana en düşük seviyelerinde işlem görüyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma akşamı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı görevden almasının ardından Türk lirası, Asya'daki ilk işlemlerde yüzde 12 değer kaybına uğradı. Lira, dolar, euro ve sterlin karşısından Kasım ayından bu yana en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

İlk işlemlerde 8,47 seviyesine kadar yükselen dolar/TL kuru, daha sonra hafif aşağı gelerek 8,10 düzeylerinde seyrediyor. Euro/TL kuru da yüzde 12'nin üzerinde artarak, 9,67'ye yükseldi. Sterlin de 11 TL'nin üzerine çıktı.

Yapılan yorumlarda, Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığını yeniden güçlendirmeye çalışan Ağbal'ı görevden almasının yatırımcıların güvenini zedelediğine dikkat çekiliyor.

Dolar/TL kuru, Kasım ayı başında 8,57 ile tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Daha sonra Ağbal'ın TCBM Başkanlığı'na atanması ve kısa bir süre sonra da Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etmesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı.


(BBC Türkçe News)