DSÖ: 10 bini aşkın kişinin Gazze’den tıbbi tahliye edilmesi gerekiyor

DSÖ: 10 bini aşkın kişinin Gazze’den tıbbi tahliye edilmesi gerekiyor
DSÖ Genel Direktörü Adhanom, "10 binden fazla kişinin Gazze dışına tıbbi tahliyeye ihtiyacı var. Onların sürekli tıbbi tahliyesini ve olası tüm yollardan zamanında geçişlerini talep ediyoruz" dedi.

Kısa Dalga - Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, DSÖ ile ortaklarının 4 kanser hastası ve bir ikinci derece yanık hastası çocuğun Gazze’deki Al-Ahli hastanesinden Nasır Tıp Kompleksine naklettiklerini duyurdu. Adhanom, hali hazırda 10 bin hastanın Gazze dışına tıbbi tahliyesinin beklediğini vurguladı.

DSÖ Genel Direktörü dünkü açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“DSÖ ve ortakları, dördü kanser hastası ve biri ikinci derece yanık hastası olmak üzere 5 hasta çocuğu dün Al-Ahli hastanesinden Nasır Tıp Kompleksi'ne nakletti. Kanser hastaları özel bakım için Gazze'den ayrılana kadar orada bakım görmeye devam edecekler.

Ayrıca Al-Ahli ve As-Sahabe hastanelerindeki 20 bin hastanın sağlık ihtiyacını karşılayacak tıbbi malzeme ve 19 bin litre akaryakıt ulaştırdık. Ayrıca, son birkaç haftadır kuzeyde görev yapan 8 Filistin RCS ekibi üyesinin güney Gazze'ye rotasyonu da desteklendi.

10 binden fazla kişinin Gazze dışına tıbbi tahliyeye ihtiyacı var. Onların sürekli tıbbi tahliyesini ve olası tüm yollardan zamanında geçişlerini talep ediyoruz.” (Dış Haberler)

Dünya