Dünya Sağlık Örgütü, deprem sonrası 'en yüksek acil durum' ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü, deprem sonrası 'en yüksek acil durum' ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) '3'üncü Seviye Acil Durumu', kurumun seferberlik başlattığı anlamına geliyor.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem; Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok ili etkiledi. 10 şehirde binlerce bina yerle bir oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, dün DSÖ'nün Türkiye ve Suriye'de etkili deprem için en yüksek seviye olan '3. Seviye Acil Durum' ilan ettiklerini duyurdu.

DSÖ'nün 3. Seviye Acil Durumu, en yüksek acil durum olarak değerlendiriliyor ve DSÖ'nün kurum çapındaki varlıkların seferber edilmesi anlamına geliyor.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Kluge,"Kendi hayatları tehlikedeyken müdahale eden Gaziantep'teki saha ofisimizdeki DSÖ personeli de dahil olmak üzere ilk müdahale ekiplerini takdir ve takdirle karşılıyorum" dedi.

Kluge, DSÖ Avrupa'nın ekiplerinin Gaziantep, Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösterdiğini belirterek şunları söyledi: "Hayat kurtarmak için dikkate değer bir müdahale operasyonu başlatan Türk yetkililerini takdir ediyorum. Muazzam bir dayanışma gösteren üye devletlere teşekkür ederim. Uluslararası toplumu desteğini artırmaya devam etmeye, Türkiye Hükümeti ve DSÖ ile tam koordinasyon sağlamaya davet ediyorum." (DHA)