DSÖ: Şifa Hastanesi tamamen devre dışı kaldı

DSÖ: Şifa Hastanesi tamamen devre dışı kaldı
Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’deki Şifa hastanedeki durumun vahim olduğunu belirterek, "Güvenli bölgeler olması gereken hastaneler ölümün, yıkımın ve çaresizliğin merkezi haline dönüşürken dünya buna sessiz kalamaz" dedi.

İsrail-Filistin çatışması 38. gününe girerken, yoğun bombardıman altındaki Gazze’de büyük bir insani kriz yaşanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de gün içerisinde iletişimin kesildiği Şifa Hastanesi ile yeniden iletişim kurulduğunu bildirerek, hastanedeki durumun gittikçe kötüleştiğini kaydetti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, DSÖ Başkanı, bölgedeki çatışma ve bombalamaların, halihazırda kötü olan durumu daha da zorlaştırdığını söyledi.

“Hastaneler ölümün, yıkımın, çaresizliğin merkezi oldu”

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hastanedeki durumun "vahim" olduğunu ifade ederken, "Güvenli bölgeler olması gereken hastaneler ölümün, yıkımın ve çaresizliğin merkezi haline dönüşürken dünya buna sessiz kalamaz" dedi.

Sağlık otoriteleri, hastanedeki ölümlerin hızla arttığını, hastanenin artık tamamen devre dışı kaldığını belirtti.

Yenidoğan servisinde özel bakımdaki bebeklerin, elektrik kesintisi nedeniyle çalışmayan küvözlerden çıkarıldığı, bu bebeklerden üçünün öldüğü bildirildi.

"Tek bir militan bile yok"

İsrail, Hamas'ın Şifa Hastanesi yerleşkesinin altında yeraltı üssünün olduğunu iddia etmişti. İddia Hamas tarafından reddedilirken, BBC'ye konuşan Şifa Hastanesi doktoru Dr. Marwan Abu Saada da içeride "tek bir militanın bile olmadığını" söyledi.

Dr. Saada, Hamas'ın hastane içerisinde faaliyet gösterdiği iddiasının "büyük bir yalan" olduğunu ifade etti.

Öte yandan, İsrail ordusu, sağladıkları benzinin Şifa Hastanesi'ne ulaşmasını Hamas'ın engellediğini ileri sürdü.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, elektriksiz kalan ve yakıt yokluğu nedeniyle jeneratörleri çalışmayan Şifa Hastanesi'nin yakınlarına bıraktıkları 300 litre benzinin, Hamas'ın engellemesi nedeniyle hastaneye götürülemediğini ileri sürdü.

Hamas ise bir açıklama yayımlayarak bu iddiayı reddetti.

Hastane doktorları ise 300 litre benzinin hastanedeki bir jeneratörü ancak yarım saat çalıştırmaya yeteceğini kaydetti. (Kısa Dalga)