Dumankaya Grubu'nun 15 şirketi için mahkemeden el koyma kararı

Dumankaya Grubu'nun 15 şirketi için mahkemeden el koyma kararı

Dumankaya Grubu Şirketleri’nin sahibi Halit Dumankaya ile 4 çocuğunun yargılandıkları davada karar çıktı. Mahkeme, baba ve çocuklarına hapis cezası verdi. Grubun 15 şirketi için de el koyma kararı çıktı.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada karar geçen hafta açıklanırken, grubun kurucusu Halit Dumankaya (79) ile oğlu Uğur Dumankaya’ya, “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Ayla Dumankaya Pirinççi ile kardeşi Semih Serhat Dumankaya’ya ise 6 yıl 10’ar ay hapis cezası verildi. Mahkeme, yurtdışında bulunan firari konumdaki Barış Dumankaya’nın dosyası için ise ayırma kararı verdi.

ŞİRKETLERE DE EL KOYMA KARARI

Mahkeme, grubun en büyük şirketi Dumankaya İnşaat dahil 15 firma için de müsadere (el koyma) kararı verdi. Hali hazırda TMSF yetkililerinin kayyum olarak görev yaptığı şirketlere ilişkin müsadere işleminin, kararın kesinleşmesi ile birlikte başlayabileceği ifade edildi.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

İstinaf incelemesi için talepte bulunduklarını belirten Av. Burçin Hekimoğlu “Israrlı talebimize rağmen son savunmamız alınmadı. Mahkeme savunmayı almadan karar verdi. Bu durumun, İstinaf Mahkemesi için önemli bir usulü bozma gerekçesi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

MAĞDURLAR EVLERİNİ ALAMADI

Dumankaya İnşaat’ın sahipleri hakkında yargı süreci devam ederken binlerce daire sahibi de evlerini alabilmek için seslerini duyurmaya çalışmıştı. Ödemelerini yapmalarını rağmen dairelerini alamayan çok sayıda aile TMSF önünde eylem yapmıştı. Dumankaya’nın yarım kalan projeleri ise şunlardı : “Mozaik, Adres Sancaktepe, Modern Vadi, Fikirtepe 1 ve 2 Projeleri…”

SEKTÖRÜN EN BÜYÜKLERİ ARASINDAYDI

Öte yandan, 60 yıl kadar önce temeli atılan Dumankaya İnşaat, bir kaç yıl öncesine kadar sektörde en çok konut üreten bir kaç firma arasında yer alıyordu. Önceki gün görülen davada 7.5 yıl hapis cezası verilen Halit Dumankaya bir dönem siyasete de atılmıştı. Dumankaya 1991-95 döneminde ANAP İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştı.