Dünya diken üstünde: Marapi Yanardağı patlamak üzere, küresel ekonomi çöker

Dünya diken üstünde: Marapi Yanardağı patlamak üzere, küresel ekonomi çöker

İngiltere’de yer alan Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları Endonezya'da bulunan Marapi Yanardağı’nın patlamak üzere olduğunu belirterek, bunun küresel ekonominin çökmesine neden olabileceği konusunda uyardı.

Marapi Yanardağı, dünyanın geçiş noktası olarak tanımlanan Malakka Boğazı'ndan sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor ve su kanalından yılda, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturan tahıl, petrol ve emtia gemileri geçiyor. NTV'nin aktardığına göre uzmanlar, ayrıca yanardağdaki olası bir patlamanın iklimde ani değişikliklere neden olarak büyük gıda ve mahsul kıtlığına da yol açacağını söyledi.

Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan gelen ciddi bir uyarıya göre, Marapi Yanardağı’nın patlamasıyla meydana gelen sıcaklıktaki dramatik düşüş küresel gıda kıtlığına, enflasyona ve iklim anormalliklerine yol açacak. Tüm bu felaketler ise dünyaya tahminen 2,51 trilyon dolara mal olacak.

Marapi Yanardağı’ndaki son büyük patlama, en az 3 bin kişinin ölümüne neden olan ve 6.1 büyüklüğündeki feci bir depremi tetikleyen 29 Mayıs 2006'da gerçekleşti.


Cambridge Üniversitesi'nin Varoluşsal Risk Araştırmaları Merkezi'nde uzman Lara Mani, Volkanik Patlama Endeksi’ne (VEI) göre Marapi Yanardağı’ndaki riskin 4 ile 6 arasında değerlendirildiğini ve bunun Malakka Boğazı’ndaki ticareti durdurmak için yeterli olduğunu söyledi. (Endeksin en yüksek çıktığı seviye 8 ile ölçülüyor.) Araştırmacılar, "Küresel ortalama sıcaklıklar üç yıla kadar 1 derece düşerek ciddi iklim anormalliklerine yol açarak büyük küresel gıda kıtlıklarına yol açacak" dedi. (Kısa Dalga)