Dünya Sağlık Örgütü: Covid-19 salgını artık küresel acil durum değil

Dünya Sağlık Örgütü: Covid-19 salgını artık küresel acil durum değil

Covid-19 salgının artık küresel bir sağlık acil durumu oluşturmadığını kaydeden DSÖ, bunun bir ilerleme işareti olduğunu, fakat acil durum teşkil etmese de Covid-19'un varlığını sürdüreceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugün bir açıklama yaparak Covid-19 salgınının artık 'küresel bir acil durum' teşkil etmediğini duyurdu.

Reuters'ın haberine göre, Covid-19 salgının artık küresel bir sağlık acil durum oluşturmadığını kaydeden DSÖ, bu durumun bir ilerleme işareti olduğunu, fakat acil durum teşkil etmese de Covid-19'un varlığını sürdüreceğini kaydetti.

Ocak 2020'de 'küresel acil durum' ilan edildi

DSÖ, 30 Ocak 2020'de salgın nedeniyle 'küresel acil durum' ilan etmiş, 11 Şubat 2020'de yeni tip koronavirüse "Covid-19" adının verildiğini açıklamıştı.

Üç yılı aşkın sürede dünya çapında 6,9 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Covid-19 salgınının 'küresel acil durum' ilan edilmesi söz konusu halk sağlığı tehdidiyle uluslararası düzeyde mücadele edilmesine odaklanılmasına yardımcı olmuş, aşı ve tedavi konularında işbirliği yapılmasını da teşvik etmişti.

DSÖ'nün verilerine göre, dünya çapında haftada 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Ocak 2021, salgının tepe noktasına vardığı dönem olmuştu. 24 Nisan 2023 haftasında ise dünyada 3 bin 500'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. (Kısa Dalga)