Dünya Sağlık Örgütü, işin kaynağına iniyor, Wuhan'da saha araştırması başlatıyor

Dünya Sağlık Örgütü, işin kaynağına iniyor, Wuhan'da saha araştırması başlatıyor
Tüm dünyana Covid - 19 vaka sayısı 100 milyonu aşarken, Dünya Sağlık Örgütü virüsün ilk görüldüğü yer olan Wuhan'da saha çalışması başlatacak.

Covid-19 salgınının çıkış noktasını araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki bir ekip, iki hafta süren karantina sonrası cuma günü Wuhan'da saha çalışmasına başlayacağını açıkladı.

Euronews’ten Kerem Congar imzalı habere göre DSÖ yetkilileri salgının kaynağını bulmanın "pek olası olmadığını" ifade ediyor ancak yapılan çalışmaların en azından pandeminin başladığı ilk kritik süreç hakkında bilgi vermesi açısından önem taşıdığını vurguluyor.

DSÖ'nün soruşturma sürecinde Wuhan'daki Salgın Hastalıklar Enstitüsü'nü de ziyaret etmesi bekleniyor. Çinli araştırma görevlilerinden bugüne kadar salgınla alakalı elde ettikleri verileri paylaşması istenecek.

Wuhan'da görev yapan Sky muhabiri Tom Cheshire, DSÖ'nün şehirdeki seyahatleri esnasında bazı kısıtlamalara maruz kalabileceğinin altını çiziyor. Cheshire'a göre DSÖ'nün araştırması daha çok Çinli görevlilerin paylaştığı bilgilere bağımlı.

Çin Komunist Partisi şeffaf bir izlenim bırakmak istiyor

Öte yandan Wuhan'da yaşayan ve Covid-19'a yakalanıp hastalığı atlatan bazı Çinlilerin DSÖ yetkilileriyle kimliklerinin gizli tutulmaları kaydıyla görüşmek istediği belirtildi. Bazı Wuhan sakinlerinin salgın dönemindeki karantinada birçok kişinin mağdur edildiğini söylediği ve devlet yetkilileri tarafından da baskı altında bırakıldıkları iddia ediliyor. 

Uzmanlar, Çin Komunist Partisi'nin DSÖ'ye izin verip Wuhan'da araştırma yapmasını sağlayarak dünya kamuoyunda "şeffaf bir izlenim" bırakmak istediğini, ancak sahada yapılan çalışmaların ne kadar özgür olacağının belirsiz olduğunu ifade ediyor.