Dünya Sağlık Örgütü, Şifa Hastanesi'nde Hamaslıların bulunmadığını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü, Şifa Hastanesi'nde Hamaslıların bulunmadığını açıkladı
Dünya Sağlık Örgütü, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde sadece sivilleri gördüklerini, hastanenin Hamas tarafından askeri karargah olarak kullanıldığına yönelik iddiaların karşılıksız olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Küresel Acil Durum Direktörü Dr. Mike Ryan ve Gazze'den DSÖ Küresel Acil Durum Kıdemli Yetkilisi Rob Holden, video konferans yoluyla New York'ta basın toplantısı düzenledi.

Independent Türkçe'nin yer verdiği bilgilere göre; Holden buradaki konuşmasında, "Temel odak noktamız hastalar ve doktorlardı. Hastaneden hastaları çıkarmaya odaklandık. Sadece sivilleri gördük." sözlerini sarf etti.

Şifa Hastanesi'nin çok büyük olduğunu aktaran Holden, "Biz oraya başka bir şeyi araştırmaya ya da değerlendirmeye gitmedik. Sadece hayatını kaybetme riski olan hastalara destek için girdik. Görevimiz onları sağ salim çıkarmaktı." ifadelerini kullandı.

Başka konuda kimseyle görüşmediklerine işaret eden Holden, "Herhangi bir kanıt da görmedik." diye konuştu. Holden, Şifa Hastanesi'ne tekrar gitmeyi planladıklarını, hala burada hayati tehlikesi bulunan hastalar kaldığını söyledi.

'Gazze'de temel sağlık sisteminin durumu korkunç'

DSÖ Küresel Acil Durum Direktörü Ryan ise "Gazze'de temel sağlık sisteminin durumu korkunç. Gazze'nin kuzeyinde ise durum tahmin edebileceğinizden de çok daha kötü." dedi.

Can kayıpları ve yaralananlara ilişkin sayılara ulaşmanın zorluğuna dikkati çeken Ryan, "Tam olarak sayıları bilmesek de hala yükselmeye devam ettiğini biliyoruz ve yerel sağlık yetkilileri tarafından bildirilen rakamlardan çok daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. " diye konuştu. (Kısa Dalga)