Dünya Sağlık Örgütü uzmanları bir yıldır kapalı olan Wuhan’daki balık pazarında

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları bir yıldır kapalı olan Wuhan’daki balık pazarında
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları Covid-19’u kaynağını araştırmak üzere gittikleri Çin’de virüsün çıkış noktası olarak kabul edilen Vuhan'daki Huanan Balık Pazarı'nda incelemelerde bulundu.

Koronavirüs salgının nasıl ortaya çıktığını araştırmak üzere bir süredir Çin'de bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları incelemelerini sürdürüyor. DSÖ uzmanları, salgının ortaya çıktığı Wuhan kentinde geçen yılın Ocak ayından bu yana kapalı olan Huanan Balık Pazarı'nda incelemelerde bulundu.

DW Türkçe’deki habere göre Çinli bekçiler, uzman ekip için balık pazarının kilitli kapılarını açtığı, ekibin otomobillerle içeri girmesinin hemen ardından da yeniden kapattı. 

DSÖ uzmanları yaklaşık iki hafta önce Wuhan'a gitmiş ve kurallar gereği iki hafta karantinada kalmıştı. 14 günlük karantina süresi perşembe günü dolan uzmanlar öncelikle ilk Covid-19 hastalarının tedavi edildiği Vuhan'daki bir hastaneyi ziyaret etti. 

Araştırmacıların incelemelerini hangi doğrultuda ve nerelerde yürüteceği hakkında Çinli makamlar tarafından bilgi verilmezken, DSÖ uzmanlarının Twitter'de yaptıkları paylaşımlarla incelemeler ile ilgili bilgi edinmek mümkün olabiliyor. 

Pandemiye dönüşen koronavirüs salgınının ilk vakaları 2019 yılında Vuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Bazı araştırmacılar SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüsün,  Huanan Balık Pazarı'nda yarasalardan insanlara bulaşmış olabileceği tezini savunmuştu. Ancak, hangi hayvanın virüsün insanlara bulaşmasında aracı rolü oynadığı henüz bilinmiyor. DSÖ ekibinin Çin'deki araştırmalarının bu sorunun yanıtının bulunmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Sağlık