Dünyaca ünlü Yunan besteci Vangelis hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Yunan besteci Vangelis hayatını kaybetti

Türkiye'de Cennetin Keşfi ve Ateş Arabaları filmlerinin bestecisi olarak ünlenen Yunan besteci Vangelis hayatını kaybetti

Ünlü Yunan besteci Vangelis (Evangelos Odysseas Papathanassiou) 79 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı Türkiye'de Cennetin Keşfi (1492: Conquest of Paradise) ve Chariots of Fire (Ateş Arabaları) filmlerinin bestecisi olarak ünlenmişti.

Müzisyenin ölüm haberini, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter mesajıyla duyurdu. Miçotakis mesajında, "Vangelis Papathanassiou artık aramızda değil. Müzik dünyası uluslararası (sanatçı) Vangelis'i kaybetti" dedi.

Vangelis, Ateş Arabaları filminin müzikleriyle 1981'de En İyi Özgün Müzik Oscarı'nı kazanmıştı. Sanatçı, bilim kurgu yapımı Blade Runner (Bıçak Sırtı) filmlerinin de müziklerini yapmıştı.

Filmin yapımcısı David Puttnam BBC'ye, Vangelis'in "Daha sonra birçok bestecinin yarattığı yepyeni bir müzikal altyapı" yarattığını söyledi.

ABD'li besteci Austin Wintory de Twitter mesajında Vangelis'in "Bir dönemin müziğini tamamen değiştirdiğini" yazdı. İngiliz müzisyen Daniel Pemberton ise Vangelis'in "modern film müziklerine devasa etkisinin yadsınamayacağını" söyledi.

Vangelis'in Ateş Arabaları müziği, 1924 Olimpiyatları öncesi İskoçya'nın St Andrews sahilinde koşan atletlerin sahnesiyle hafızalarda yer etmişti. ABD'de müzik listelerinde bir numaraya çıkan beste, Mr. Bean'in 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılışındaki gösterisiyle İngiltere'de de yıllar sonra yeniden liste başı olmuştu.

Vangelis, Ridley Scott'ın 1982 tarihli Blade Runner filminin müzikleri ile de BAFTA ve Altın Küre adaylıkları kazanmıştı. Vangelis, 2002 FIFA Dünya Kupası marşını da bestelemişti.