‘Duvara bantlanmış muz’ eserini yedi: Acıkmıştım

‘Duvara bantlanmış muz’ eserini yedi: Acıkmıştım
Güney Koreli bir öğrenci, 'aç' olduğunu söyleyerek sanatçı Maurizio Cattelan'ın sergisinin bir parçası olan ve duvara koli bandıyla yapıştırılan muzu yedi. Öğrenci, daha sonra muzun kabuğunu tekrar bantlayarak duvara yapıştırdı. Öğrenci, "İsyana karşı başka bir isyan olarak yorumlanabilir. Bir sanat eserine zarar vermek sanat eseri olarak da görülebilir, ilginç olur diye düşündüm. Zaten orada yenmek için bantlanmamış mı?" dedi.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan'ın 'WE' sergisinin bir parçası olan ve 'Komedyen' adıyla sanat eseri olarak sergilenen muzun kabuğu, Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Leeum Sanat Müzesi'nde bir duvara koli bandıyla yapıştırılmış halde bulundu.

Sputnik'in aktardığına göre muzun değil de kabuğunun koli bandıyla yapıştırıldığının görülmesi ziyaretçiler ve müze çalışanları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Çok geçmeden, Güney Koreli öğrenci Noh Huyn-soo'nun muzu yedikten sonra kabuğunu duvara bantladığı ortaya çıktı. Olay, öğrencinin arkadaşı tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

Görüntülerde, Noh'un 'Affedersiniz, açım' diyerek muzu yediği, daha sonra kabuğunu bantla duvara yapıştırıp poz verdiği görüldü.
'Zaten yenmek için bantlanmamış mı?'

Noh daha sonra yerel basına verdiği demeçte, Cattelan'ın çalışmalarını belirli bir otoriteye karşı bir isyan olarak gördüğünü söyledi.

Seul Ulusal Üniversitesi öğrencisi, "İsyana karşı başka bir isyan olarak yorumlanabilir. Bir sanat eserine zarar vermek sanat eseri olarak da görülebilir, ilginç olur diye düşündüm. Zaten orada yenmek için bantlanmamış mı?" ifadesini kullandı.


Yerel basında çıkan haberlere göre müze, daha sonra aynı noktaya yeni bir muz yerleştirdi.
Sergilenen muzun her 2-3 günde bir değiştirildiği bildirildi.

Olayı öğrendikten sonra "Hiç sorun değil" diyen 62 yaşındaki sanatçının öğrenciden tazminat istemeyeceği belirtildi.

Yaşam