Ece Erken'in eşi Şafak Mahmut Yazıcıoğlu davasında sanıklar hakkında hapis istendi

Ece Erken'in eşi Şafak Mahmut Yazıcıoğlu davasında sanıklar hakkında hapis istendi
Beşiktaş Spor Kulübü'nün eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili 20 kişinin yargılandığı davada sanıklar hakkında hapis istendi. Ağabey Mahmutyazıcıoğlu, "2 yıldır cenazemizi defnedemiyoruz."

Bakırköy'de 27 Ocak 2022'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Beşiktaş Spor Kulübü'nün eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili görülen, 20 kişinin yargılandığı davada mütalaa açıklandı.

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 8 tutuklu sanık, tutuksuz sanıklar, Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun ağabeyi müşteki Celal Mahmutyazıcıoğlu ve avukatlar katıldı.

"Cinayetin 60 bin TL yüzünden işlendiğini düşünmüyorum'

Duruşmada müşteki sıfatıyla konuşan ağabey Celal Mahmutyazıcıoğlu, cinayetin iddia edildiği gibi 60 bin TL yüzünden işlendiğini düşünmediğini söyledi. 2 yıldan bu yana cenazelerini defnedemediklerini belirten Mahmutyazıcıoğlu, "lk duruşmada da söylediğim gibi bu olayın daha büyük bir mesele sebebiyle meydana geldiğini, 60 bin TL yüzünden bu cinayetin işlenmediğini düşünüyorum. Kardeşim haftanın 3-4 günü bende kalırdı. Bana hiçbir şeyden bahsetmemişti, ben de bir şey sezmemiştim. Eşi dostu da bu konuya dair hiç bir şey bilmiyordu. Anlaşılıyor ki, bu mesele izzeti nefis meselesine dönmüş. Şafak'ın tavırları, onlara davranışı raconlarına ters geldiğinden, zorlarına gittiğinden öç alma meselesine dönmüş. Bizim bir cenazemiz var. 2 sene oldu ve hala defnedemedik. Kendinizi bizim yerimize koyun. Bizi sanıkların savunmaları bizi güldürmüyor da değil. Olay esnasında Şafak'ın alkol durumu tartışıldı ancak sanıkların alkol durumu nedir, dosyada ona ilişkin bir veri yok. Bizim evimize ateş düştü, biz yandık. 2 çocuğu babasız kaldı, annem oğlunu kaybetti. Bunların dikkate alınmasını istiyorum. Burada bir sır var ama biz bu sırrı bilmiyoruz. Şafak'ın küfrettiği söyleniyor ama tarafsız olarak bunu söyleyebilecek kim var. Bir küfürdür gidiyor." dedi.

Sanıklara hapis istemi

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Ali ve Kadir Yasak'ın "Haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapsini istedi. Mütalaada ayrıca, Kadir Yasak'ın Murat Bilmez'e yönelik "Silahla kasten yaralama" suçundan 1 buçuk yıldan 4 buçuk yıla kadar hapsi, "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, sanıklardan Seccad Yeşil ve Serkan Dakman'ın da "Haksız tahrik altında kasten öldürmeye yardım etme" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Sanık Gökhan Karakan'ın "Yağmaya teşebbüs" Kerem Öztürk'ün "Yağmaya teşebbüs suçuna azmettirme" suçlarından cezalandırılmalarının talep edildiği mütalaada Kadir Yasak'a silah temin ettiği iddia edilen Abdulkadir Kara'nın da "Kasten öldürmeye yardım etme suçundan cezalandırılması istendi. Mahkeme, mütalaaya karşı cevap verilmesi için süre vererek duruşmayı erteledi.

(DHA)

Gündem