Eczacı odası başkanından kur uyarısı: Dört hastalığın ilacında büyük sorun var

Eczacı odası başkanından kur uyarısı: Dört hastalığın ilacında büyük sorun var

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Sağlık Bakanlığı’nın ilaç kurunu eleştirirken, dört hastalığın ilacının bulunmasında sorun yaşandığını söyledi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, ilaç sorununa değinirken, en basit çocuk şurupları, öksürük şurupları ve antibiyotiklerin bulunamadığını söyledi.

Oda başkanı, bu ilaçların nöbetlerde en yoğun olarak verdikleri ilaçlar olduğunu belirterek "Bunlarla ilgili olarak çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Çözüm önerilerimizi defalarca aktarmamıza rağmen bugün yetkililerden çözüm yönünde herhangi bir adım maalesef göremedik" dedi.

Kılıçcıgil, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği avro kuru üzerinden ilaç fiyatlarının hesaplandığını anımsatarak bakanlığın 1 avroyu 7 lira 86 kuruş saydığını kaydetti.

Oda başkanı şöyle devam etti: "Bir ilacın üretimdeki temel girdilerin çok büyük bir ekseriyeti ithal ürünlerden oluşuyor. Özelikle ilaç ham maddeleri ilacın yanında kullandığımız diğer yardımcı maddeler hatta ilacın ambalajlanmasında kullanılan her şey ithal ürünler ya da dövize bağlı ürünler olarak belirlenir. Bundan dolayı ilaç fiyatı belirlenirken euro kuru bizim için çok çok önemlidir. Ancak bu belirlenen euro kuru artık gerçeklikten çok çok uzaklaşmaya başladı."

Üreticileri 'Sürdürülemez' diyor

Avronun serbest piyasa değerinin 19 lira 50 kuruş olduğunu belirten Kılıçcıgil, kur farkı nedeniyle ilaç üreticilerinin sorun yaşadığını belirtti.

Oda başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: " Antalya’da yaklaşık 1 ay önce yapmış olduğumuz toplantıda, yerli bir ilaç üreticisiyle sohbet etme fırsatı bulduk. Üretici artık bunun sürdürülemez bir durum olduğunu, bu şekilde devam ederse ilaç üretemeyeceğinden bahsetti. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ilaç üreticileri hem de ilaç ithalatçılarıyla bir an önce Türk Eczacılar Odaları Birliği yetkililerinin de bulunduğu bir masada buluşup bir çözüm geliştirmesi gerekiyor. Çünkü şubat ortası gibi belirlenecek euro kuru, önümüzde daha 2,5 ay var demektir.

En çok sorun yaşanan 4 ilaç

Bizim bu şekilde devam etmemiz mümkün değil ve üzülerek söylüyorum, bununla birlikte vatandaşlarımız çok büyük sağlık sorunları yaşayacak. Bugün için epilepsi, tansiyon, diyabet ve kanser hastalarında çok büyük sorunlar yaşıyoruz. İthal ürünlerde ilaç bulmakta oldukça zorlanıyoruz. Bunların artık hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması lazım. İnanın vatandaşlarımız, hastalarımız, hasta yakınlarımız eczane eczane gezmek zorunda kalıyorlar. Bununla ilgili çok büyük bir sıkıntı içindeyiz." (ANKA)