Edirne'nin meşhur tava ciğerinin porsiyonu 160 TL'ye çıktı

Edirne'nin meşhur tava ciğerinin porsiyonu 160 TL'ye çıktı
Edirne'de geçen ocak ayında porsiyonu 120 TL olarak belirlenip, tavan fiyat uygulamasına geçilen meşhur tava ciğerinde, bazı esnaf girdi maliyetlerini gerçekçe gösterip, porsiyonunu 140 ile 160 TL'den satmaya başladı.

Edirne'de Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na (ETSO) bağlı ciğerci esnafının talebiyle, ocak ayında kentin meşhur lezzeti tava ciğerine 120 lira tavan fiyat uygulaması getirildi.

Aradan geçen 5 aylık sürecin ardından kentte bazı ciğerci esnafı, girdi maliyetlerini gerekçe gösterip ciğerin porsiyonunu 140 lira ile 160 lira arasında değişen fiyatta satmaya başladı. Bu süreçte ciğere zam verme yetkisi bulunan EDESOB ile ETSO'dan yeni fiyat tarifesi çıkmazken, esnaf kendi kendine zam yaptı.

'Tarifenin üstünde satılıyor'

ETSO Başkanı Sezai Irmak, şu anda zam yapan esnafın ciğeri tarifenin üstünde sattığını ve denetlenmesi gerektiğini belirterek, "Edirne'de 120 TL olarak daha önce tarife vermiştik. Tarife dışı bir uygulama varsa bunu denetleyecek başka birimler var. Şu anda tarifenin üzerinde satılıyor" dedi.

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz de tarife üstü satışın yasal olmadığını söyleyerek, "Bunlar yasal değil, satmamaları lazım. Belediye ve Ticaret İl Müdürlüğü'nün mutlaka denetleme yapması lazım. Bize şu ana kadar bir zam talebi gelmedi, talep etsinler biz de zam verelim. Bana göre onlar haklı, biz onlara tarife verdiğimizden bugüne ürünlere müthiş zam geldi. Doğal olarak onlar da fiyatı artırdılar ama sonuç olarak şu ana kadar bir talep gelmedi. Gelir mi gelmez mi bilemiyorum" ifadelerini kullandı. (DHA)

Gündem