Eskinazi'den enflasyon çıkışı: Tek isteğimiz alım gücünün artması

Eskinazi'den enflasyon çıkışı: Tek isteğimiz alım gücünün artması
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ekonominin büyümesini olumlu karşılıyoruz ancak şu an tek isteğimiz alım gücünün artması ve fiyat istikrarı" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "Enflasyonla gelen büyüme sürdürülebilir bir büyüme değildir" değerlendirmesinde buludu. Dünya gazetesinin haberine göre Eskinazi, Türkiye’nin enflasyonu kalıcı bir şekilde indirmesi gerektiğini vurguladı.

"Dünyanın iki kilit ekonomisi ABD ve Çin’de büyüme istikrarı var. Türkiye çok fazla dalgalanma yaşıyor" diyen Eskinazi, "Bir dönem sonra büyümede yavaşlama söz konusu olacaktır. Enflasyonun kontrol altına alındığı, öngörülebilir bir ortam istiyoruz. Yatırım güven ortamında olur. Gerçek kalkınmaya giden yol budur" ifadelerini kullandı.

Arjantin’in son 10 yıldır girdiği yüksek enflasyon sarmalından çıkamadığını vurgulayan Jak Eskinazi şöyle devam etti:

“Türkiye, Arjantin’i geçmiş durumda. Enflasyonda dünya sıralamasında 6’ıncıyız. OECD ve G20 ülkelerinde ise birinciyiz. Enflasyonun olduğu bir ülkede gelir dağılımı yoktur, alım gücü yoktur, işsizlik, geçim sıkıntısı, fakirleşme ve kıtlık vardır. Enflasyon oranı Türkiye’den daha yüksek olan Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye ve Zimbabve’ye bakalım; Hepsi yıllardır bir ekonomik krizden diğerine savruluyor. Şu tablodan gerçekten büyük dersler çıkarmamız gerekiyor. Türkiye bu ülkelerle kıyaslanacak hale nasıl gelebilir? Enflasyon ortamında uzun süre kalmak yozlaştırır, sizi onlarca yıl geriye atar. Şu an yüksek enflasyon bizi resmen 30 yıl geriye attı."

Ekonomi