Eğitim-İş'ten öğrencileri tehdit eden İlahiyat Dekanı Prof. Dr. Kılıç hakkında suç duyurusu

Eğitim-İş'ten öğrencileri tehdit eden İlahiyat Dekanı Prof. Dr. Kılıç hakkında suç duyurusu
Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik sözleri yargıya taşındı. Eğitim-İş Sendikası, Kılıç hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

“Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim” şeklindeki sosyal medya paylaşımlarıyla Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini tehdit eden Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç hakkında Eğitim-İş Sendikası suç duyurusunda bulundu. Sendika, “Normalde re’sen başlaması gerektiği halde ancak bizlerin başvurusuyla oluşan hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz" dedi. Trakya Üniversitesi de Dekan Kılıç hakkında soruşturma başlatmıştı.

Sendikadan yapılan açıklamada, Dekan Kılıç hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Boğaziçi öğrencileri uydurma gerekçelerle ‘halkı kin ve nefrete sürüklemek’ suçlamasına maruz kalırken, demokratik bir üniversite isteyen akademisyenlerin öğrencilerine yazdığı destek metinlerinde kılı kırk yararken, bir dekanın alenen katliam çağrısı yapabilmektedir.

Bilim ve düşüncenin evi olan üniversitelerin normalde kapısından bile geçemeyecek olan, Anayasa'yı ve onun güvence altına aldığı hakları hedef aldığında ne olacağını bilmeyen, mesajından anlaşıldığı üzere soru eklerinin ayrılması gerektiğini bilecek kadar bile anadiline hakim olmayan bu şahsın bir üniversitede dekan olması, bilimin ve liyakatin hakim olduğu üniversiteler için yapılan protestoların haklılığını bir kez daha tasdiklemiştir.

Dini öğretiler için kurulan bir fakültenin başına dizi replikleriyle katliam tehditleri savuran bu şahıs neden ve nasıl dekan olarak atanmıştır?

Dekan Cevdet Kılıç'a bir hatırlatmamız var: Akademisyenlerin kanlarında duş alacağını söyleyen bir mafya bozuntusu şu anda kaçabileceği üçüncü ülkeyi arıyor. Türkiye'deki laik, bilimsel, demokratik ve parasız eğitim mücadelesi başarıya ulaştığında, sen ve senin gibiler sadece kötü hatıralardan ibaret olacaksınız. Çünkü her zamanki gibi tarih, sizin gibi ülkenin evlatlarını öldürmek isteyenleri değil, onlara bir gelecek sunanları yazacaktır.

Eğitim-İş olarak dekan Cevdet Kılıç hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu ve normalde resen başlaması gerektiği halde ancak bizlerin başvurusuyla oluşan hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz."

 

Gündem