Eğitim Sen: "Yüz binlerce öğretmen aşı sırasına alınmadı"

Eğitim Sen: "Yüz binlerce öğretmen aşı sırasına alınmadı"
Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, "Bakan aşı olunca tüm eğitimciler aşılanmış gibi algı oluşturuldu. Sağlığımızdan endişe ediyoruz” dedi.
Eğitimde, “yerinde karar” uygulaması kapsamında MEB’in 1 Mart’ta kamuoyu ile paylaştığı kriterler, Covid-19 salgınında artan riske karşın birçok kentte halen güncellenmedi. Vaka sayılarının korkutucu boyuta ulaştığı bazı kentlerde valilikler, “İl hıfzıssıhha kurulundan karar çıkmadı” gerekçesiyle yüz yüze eğitimin devam etmesini istedi. Uzmanlara göre, salgında üçüncü dalganın yaşandığı Ankara’da Covid-19 vakasına rastlanan okul sayısı son bir ayda katlandı.

BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre Ankara’nın en kalabalık ilçelerinden Çankaya, Yenimahalle ve Gölbaşı’ndaki toplam 66 okuldan 50’sinde Covid-19 vakası görüldü. Yalnızca Çankaya’daki Kirami Refia Alemdaroğlu Anadolu Lisesi’nde 27 kişinin salgına yakalandığı öğrenildi. Salgına yakalananlardan dördünün hastalık sürecini ağır yaşadığı bildirildi.

Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, “Tüm öğretmenler aşılacak” vaadine karşın halen yüz binlerce öğretmenin aşı sırasına alınmadığını vurguladı. Köklü, “Bakan aşı olunca öğretmenler de aşı olmuş mu sayıldı?” diye sorarak kamuoyunda, “Öğretmenler aşılandı” gibi yanlış bir algı olduğunu savundu. Sorunun Ankara ile sınırlı kalmadığını, çok sayıda kentte yüz yüze eğitimin artan vaka sayısına karşın sürdürüldüğünü belirten Köklü, “Yüz yüze eğitim ısrarından vazgeçilmeli. Tüm öğretmenler aşılanmalı, okullarda düzenli test yapılmalı” diye konuştu.

Sağlık