Ekonomist Selçuk Geçer: 'Ev fiyatları dibe vuracak, otomobil uçacak'

Ekonomist Selçuk Geçer: 'Ev fiyatları dibe vuracak, otomobil uçacak'
Ekonomist Selçuk Geçer, TOKİ hamlesiyle konutta yaşanacak talep azlığı nedeniyle fiyatlarda gerileme görülebileceğini belirterek, 'Araba uçacak, konut çakılacak' yorumu yaptı.

Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunda yükselişin devam edeceğini belirtirken, " Önümüzdeki dönem dış ticaret açığının artacağını dolaysıyla dolara olan ihtiyacın her geçen gün daha da artacağını, dolar kıtlığı oluşacağını ve dolarda büyük bir kırılma ile karşı karşıya olduğunu bize gösteriyor'' dedi.

"Kurun yukarı doğru fırlaması enflasyonun yükselmesine ve işsizlik furyasını beraberinde getirecek" diyen Geçer, dolarda yüzde 100 hareketin gelebileceğini savunarak, "Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzdeki çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükselmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşabilir. yüzde 100'lük bir hareket gelebilir. Bu kaçınılmaz" diye konuştu.

Küresel çapta yaşanan üretim sorunlarının da hesaba katılması gerektiğini vurgulayan Geçer, demir, alüminyum ve çip üretimindeki sayının azalmasının araç fiyatlarını yukarı çekeceğini iddia etti. Hükümetin açıkladığı TOKİ projesinin de seçime dönük bir adım olduğunu belirten Geçer, konutta yaşanacak talep azlığı nedeniyle fiyatlarda gerileme görülebileceğini belirterek, 'Araba uçacak, konut çakılacak' yorumu yaptı.

Ekonomi