Elektrikte de doğal gazda da artış yaşandı

Elektrikte de doğal gazda da artış yaşandı
TUİK verilerine göre Türkiye genelinde, 2020 yılının ikinci yarısında yıllık bazda, sanayi işletmelerde kullanılan elektrik fiyatları yüzde 4,3 ve konutlarda kullanılan elektrik fiyatları yüzde 10,7 arttı. Doğal gaz fiyatı ise sanayide yüzde 5,8 düştü, konutta yüzde 4,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, hem elektrik hem de doğalgaz fiyatları vatandaşa zamlı yansırken sanayi işletmeleri için ise fiyatlar düşürüldü. Sanayide 2020 yılı ikinci dönem elektrik fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1.0 kilovatsaat elektrik için ödediği tutar, yılın ilk yarısına göre yüzde 2,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 4,8 artarak ortalama 57,3 kuruş oldu.

Konutlar için ise durum şu: 1.0 kilovatsaat elektrik için, tüketicilerin 2020 yılı ikinci döneminde ödediği tutar, yılın ilk yarısına göre yüzde 3,2 ve yıllık bazda yüzde 10,7 artarak ortalama 73,5 kuruşa yükseldi.

TÜİK, 2020 yılı II. Dönem itibarıyla elektrik fiyatlarını, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), görevli perakende satış ve toptan satış şirketlerinin bilgileri ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Bildirim Sistemi (EBİS) üzerinden derliyor.

Vatandaşa zam işletmelere indirim

2020 yılının ikinci yarısında yıllık bazda, sanayi işletmelerinde kullanılan doğal gaz fiyatları ise yüzde 5,8 düşerken, aynı dönemde konutlarda kullanılan doğal gazın fiyatı 4,4'e çıktı.

TÜİK verilerine göre, sanayide 2020 yılı ikinci dönem doğal gaz fiyatlarına bakıldığında, tüketicilerin 1.0 metreküp doğal gaz için ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 7,1 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 azalarak ortalama 175,5 kuruşa geriledi.

Buna karşılık, konutlarda, 1 metreküp doğal gaz için tüketicilerin 2020 yılı ikinci döneminde ödediği tutar, bir önceki döneme göre yüzde 2,0 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 artarak ortalama 186,2 kuruşa yükseldi.

TÜİK 2020 yılı ikinci dönem itibarıyla doğal gaz fiyatlarını, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve tüm dağıtım, toptan satış ve ithalat şirketlerinden derlenmeye başladı.

 

Gündem