Elon Musk, 44 milyar dolar ödediği Twitter'ı 'doğru alıcı' bulursa satacak

Elon Musk, 44 milyar dolar ödediği Twitter'ı 'doğru alıcı' bulursa satacak

Twitter'ın sahibi milyarder işadamı Elon Musk, 44 milyar dolara satın aldığı sosyal medya şirketi 'doğru alıcı'ya satabileceğini söyledi.

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, dev sosyal medya platformu Ekim 2022'de 44 milyar dolara satın almıştı. Musk, Twitter'da algoritma başta olmak üzere birçok değişiklik yapmıştı.

Musk, BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri James Clayton'ın röportaj talebini aynı gün kabul etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre Musk, Twitter’ın devralış sürecinin 'oldukça sancılı' olduğunu, şirkette 'büyük inişler ve çıkışlar' yaşadığını söyledi.

Musk, 'doğru bir alıcı' bulunursa sosyal medya devini satabileceğini de açıkladı.

Clayton’ın röportajı, Twitter’ın sohbet kanalından canlı yayımlandı ve 3 milyon kişi tarafından izlendi.

'Parti gibi değil'

Musk, Twitter’ı satın aldığı için pişman olup olmadığına ilişkin soruya, “Acı seviyesi oldukça yüksekti. Bu bir parti gibi değildi” yanıtını verdi.

Twitter’ı satın alma kararını savunan Musk, son ayların 'oldukça stresli' olduğunu kabul etti ancak şirkette işlerin fena gitmediğini söyledi.

'Kendimi ayağımdan vuruyorum'

Musk, zaman zaman şirkette uyuduğunu, kimsenin uğramadığını söylediği ofis kütüphanesinde bir yeri olduğunu söyledi.

Musk, kendi Twitter paylaşımlarına ilişkin de özeleştiri yaptı: “Attığım tweetlerle birden çok kez kendimi ayağımdan vurduğumu düşünüyor muyum, evet. Sanırım saat 3’ten sonra tweet atmamam gerekiyor."

BBC'ye hak verdi

Elon Musk, BBC’nin ana Twitter hesabına 'hükümet tarafından finanse edilen basın kuruluşu' ifadesinin konulmasına dair “BBC’nin devlet medyası olarak etiketlenmekten pek hoşlanmadığını biliyorum” dedi.

BBC'nin vergilerle yayın yaptıklarına dair itirazına hak veren Musk, söz konusu ibarenin 'halk tarafından finanse edilen' şeklinde değiştirileceğini söyledi.

Twitter’ın mali durumuna ilişkin soruları da yanıtlayan milyarder iş insanı reklam verenlerin çoğunun geri dönmesi sonrası şirketin 'kabaca başa baş' seviyesinde olduğunu söyledi.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldığı zaman neredeyse 8 bin çalışan bulunduğunu ve bunu 1.500 civarına indirmenin de kolay olmadığını savundu.

Musk, kimseyi bire bir kovmadığını da ifade ederek “Bu kadar insanla yüz yüze konuşmak kolay değil” diye konuştu.

'Mavi tik' kalkıyor

Güney Afrikalı iş insanı, 'mavi tık' olarak bilinen hesaplardaki sembolün de gelecek haftadan itibaren kaldırılmaya başlanacağını söyledi.

Eskiden mavi tik paralı abonelik gerektirmiyordu ve kimin alabileceğine şirket karar veriyordu. Bu tik yüksek profilli hesapların gerçek kişiler olduğunu gösteriyordu. (Kısa Dalga)